Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Czechy, Czeski Raj - Prachowskie Skały - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Czerwiec 2011
Prachowskie skały

Prachowskie Skały - jak dla nas najpiękniejsze skalne miasto w Czeskim Raju i jedno z najwspanialszych w całych Czechach. Powstało w wyniku trwającej miliony lat erozji piaskowcowego płaskowyżu, pozostałości morza kredowego. W jego krajobrazie dominują sterczące ponad lasem strzeliste iglice skalne.

Nazwa wzięła się od wszechobecnego skalnego pyłu (prach). Prachowskie Skały zostały ogłoszone Rezerwatem Przyrody już w 1933 roku. Aby zwiedzić skalne miasto, zatrzymaliśmy się w jednej z dwu baz wypadowych - „Turisticka chata” z dużym parkingiem. Trafiliśmy na piękną, słoneczną pogodę co też dodatkowo był to plus tej wycieczki.

Orientację w terenie ułatwia biegnący dołem czerwony szlak, łączący dwa punkty turystyczne. Od niego trasa prowadzi do dziewięciu przepięknych tarasowych widoków tzw. vyhlidek. Szlaki są dobrze oznaczone, otaczają one Prachowskie Skały, co ułatwia wędrówkę. Szlaki wiodą wśród wielkich bloków skalnych, czasem wąskimi przesmykami.

Ku naszemu zdziwieniu szlaki nie były wcale oblegane przez turystów. Skały są prawdziwymi cudami natury. Obeszliśmy szlaki wokół skał co zajęło nam ładnych parę godzin. Kupiliśmy sobie mapkę aby mieć lepszą orientację - mapka ani też oznaczenia na szlaku nie podają czasu przejścia. Szliśmy i podziwialiśmy wynurzające się co kawałek bardziej ciekawsze i imponujące wytwory skalne. Trasa jest dobrze zabezpieczona - są barierki i poręcze, można więc bezpiecznie bez obaw wyruszyć z małymi dziećmi. Można wybrać sobie krótszą i mniej męczącą lub dłuższą trasę w zależności od naszej kondycji. Wiele skałek obleganych jest przez amatorów wspinaczki.

Za parking zapłaciliśmy 50 koron i po tyle samo za bilet wstępu do Prachowskich Skał. Przy parkingu można smacznie zjeść, wypić zimne czeskie piwko i kupić pamiątkę. Dzień spędziliśmy bardzo miło i jak najbardziej polecamy to miejsce. Nie trzeba wspinać się wysoko aby zobaczyć piękne skały - już na samym początku szlaku jest naprawdę na czym zawiesić oko.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 44)

Prachowskie skałyPrachowskie skałyPrachowskie skałyPrachowskie skałyPrachowskie skałypunkt widokowy