Oferty dnia

Polska - Grabarka i Święta Woda - podlaskie Góry Krzyży - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Grabarka i Święta Woda - podlaskie Góry Krzyży

Grabarka – to święta góra prawosławia, położona na wschodnim Podlasiu, obok wsi o tej samej nazwie. U stóp wzgórza znajduje się cudowne źródło, z którego woda uzdrowiła miejscową ludność podczas epidemii cholery na początku XVIII w. Już wtedy wierni zaczęli przynosić tu krzyże i robią to do dziś. Do dziś również obmywają się i piją wodę ze źródełka. Na wzgórzu znajduje się monaster żeński Świętych Marty i Marii, a centralnym miejscem jest tu cerkiew Przemienienia Pańskiego. Są również dwa domy pielgrzyma. Najliczniejsze pielgrzymki przybywają na Grabarkę w sierpniu – na święto Przemienienia Pańskiego, ale nie brakuje turystów i pielgrzymów przez cały rok.
Największe wrażenie robi las ustawionych wśród drzew krzyży – wielkie i maleńkie, całkiem nowe lub bardzo stare, w większości drewniane, ale też metalowe lub kamienne, z wypisanymi intencjami lub fragmentami z Pisma Świętego, albo bez żadnych napisów… Ale z pewnością każdy ustawiony tu został w jakiejś intencji i każdy wiąże się z zanoszoną do Boga prośbą, dziękczynieniem lub uwielbieniem. Panuje tu prawdziwie mistyczna atmosfera i nie ma znaczenia, czy jesteś wyznania prawosławnego, czy katolickiego, czy może jesteś protestantem, a może wyznajesz religię inną niż chrześcijańska lub po prostu jesteś ateistą i przybywasz tu ze zwykłej ciekawości… To wszystko jest bez znaczenia – i tak poczujesz tę dobrą energię i atmosferę skłaniającą do zadumy i refleksji.

Katolickim odpowiednikiem Grabarki jest Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej znajdujące się na terenie gminy Wasilków, na uroczysku Święta Woda, niedaleko od granic miasta Białegostoku. Jest to znane miejsce pielgrzymkowe na Podlasiu, a kult maryjny sięga tu – podobnie jak na Grabarce - początku XVIII w, kiedy to pewien niewidomy szlachcic odzyskał wzrok po obmyciu się w miejscowym źródełku. Oprócz cudownego źródła, z którego wierni do dziś czerpią wodę, wierząc w jej uzdrawiającą moc, znajduje się tu niewielki kościół, kaplice Dróżek Boleści Maryi oraz wzgórze krzyży. Jest tam również duże centrum pielgrzymkowe, gdzie można przenocować i skorzystać z usług gastronomicznych. Tak jak na prawosławnej Grabarce, tak i tu - największe wrażenie robi góra krzyży, ale tu jest ona stosunkowo nowa. Krzyże wotywne pielgrzymi zaczęli tu przynosić i ustawiać dopiero od 2000 r., kiedy na wzgórzu ustawiony został 25 metrowy krzyż jubileuszowy. Może nie ma tu aż tak mistycznej atmosfery jak na prawosławnej Świętej Górze Grabarce, jednak każdy, kto poszukuje miejsca sprzyjającego modlitwie i zadumie, tu je z pewnością odnajdzie.

Zapraszam więc na spacer na dwie podlaskie góry krzyży – obie równie ważne dla miejscowej społeczności, obie chętnie odwiedzane i otaczane szacunkiem bez względu na wyznawaną religię.
Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Autor: danutar / 2018.10
Komentarze:

Jack
2021-01-16

Posiadam świetną książkę-album fotograficzny "Misteria" autorstwa Adama Bujaka, wraz z jego przepięknymi fotografiami. Ukazują one Drogę Krzyżową w Górze Kalwarii jak też w Grabarce.

papuas
2021-01-02

o Grabarce słyszałem i nawet byłem
o Wasilkowie dowiedziałem się niedawno
a foto z chęcią pooglądam
Grabarka to miejsce mistyczne i las krzyży robi ogromne wrażenie