Oferty dnia

Chińska Republika Ludowa - Pekin - Zakazane Miasto - relacja z wakacji

Zdjecie - Chińska Republika Ludowa - Pekin - Zakazane Miasto

Pekin - stolica Chin znana jest obecnie pod nazwą Beijing co oznacza Północną Stolicę. Nazwa ta została nadana przez cesarza z dynastii Ming w 1403 roku. Ulegała ona licznym zmianom, początkowo było to Nanjing, Bejping, Dadu - aby ostatecznie być Pekinem. Miasto liczy obecnie około 18 mln mieszkańców, nie wspominając o milionach turystów odwiedzających ten zakątek świata przez cały rok w poszukiwaniu orientu. Dzisiejsza stolica Chin to liczne „drapacze chmur”,wiadukty, zatłoczone ulice pełne hałasu i nierzadko smogu, pędzących na skuterach i motorowerach mieszkańców miasta. Mimo tej nowoczesności są miejsca kultowe, związane z dawną historią tego miejsca. Takim miejscem jest Zakazane Miasto.

Zakazane Miasto to przeogromny kompleks pałacowy, jeden z największych na świecie. Obecnie jest to muzeum, a nazwa zakazane Miasto powstała za czasów panowania cesarzy, gdyż wstęp do tego niezwykłego miejsca miała tylko najbliższa rodzina cesarza, urzędnicy państwowi i eunuchowie. Przez okres ponad 500 lat zamieszkiwało na tym terenie 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing, aż do opuszczenia go przez ostatniego cesarza w 1924 r. Legenda głosi, że kompleks składa się z 9999 komnat. Budowę tego miejsca rozpoczął cesarz Yongle, zwany architektem Pekinu. Budowę otoczonego murami miasta zakończono w 1421 roku po kilkunastu latach morderczego wysiłku miliona robotników i ponad 100 tysięcy artystów i rzemieślników.

Kompleks ulegał zniszczeniom, najazdom. Zakazane Miasto to najlepszy przykład tradycyjnej architektury pałacowej. Możemy tu spotkać niewysokie, parterowe budowle o ścianach w kolorze czerwieni i bardzo bogato zdobionych dachach. Ponadto wszystkie główne budynki są zdobione rzeźbami i kasetonowymi plafonami z wizerunkiem smoka. Kompleks od roku 1987 jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Do muzeum weszliśmy z placu Tiananmen przez bardzo charakterystyczną i znaną Bramę Niebiańskiego Spokoju (to ta z portretem Mao). To właśnie z tej bramy Mao ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Zaraz za nią znajduje się Brama Właściwej Postawy, za którą jest kolejna Brama Południka, która jest najwyższą częścią całego kompleksu. Z tego miejsca droga prowadzi nas do Zewnętrznego Zakazanego Miasta, gdzie cesarz spełniał oficjalne i urzędowe czynności. Po przejściu przez bramę oczom ukazuje się plac Najwyższej Harmonii. Jego urok podkreśla fakt, że jest on poprzecinany łukiem Złotej Rzeki, której oba brzegi połączone są przepięknymi, białymi, marmurowymi mostkami. Centralny mostek był przeznaczony tylko dla cesarza. Dalej biegnie droga do Bramy Najwyższej Harmonii - najważniejszej ze wszystkich w Zakazanym Mieście, gdyż właśnie tu panujący podejmowali najważniejsze dla państwa decyzje. Na terenie kompleksu istnieje też Miasto Wewnętrzne, gdzie mieściły się prywatne apartamenty cesarz. Mogły tutaj przebywać konkubiny, eunuchowie. Ponieważ struktura wielu obiektów na terenie Zakazanego Miasta jest drewniana często można się tu natknąć na olbrzymie kadzie na wypadek pożaru. Zapraszam do galerii ze zdjęciami z tego niezwykłego miejsca.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Autor: kawusia6 / 2013.07
Komentarze:
Brak komentarzy.