Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Co zwiedzić w Szanghaju?

Co zwiedzić w Szanghaju?

Zwiedzanie Szanghaju - podpowiadamy co warto zobaczyć w największym chińskim mieście. Chiny od wieków zachwycają architekturą, sztuką, krajobrazami, fascynują odmienną kulturą, mentalnością i zwyczajami. Planując podróż do „państwa środka” koniecznie odwiedzić trzeba Szanghaj, metropolię, w której nowoczesność przeplata się z historią, a wpływy europejskie z orientalnym dziedzictwem.
 

Wprowadzenie.
Szanghaj położony jest w delcie Jangcy, to największe i najludniejsze miasto Chin, jednocześnie trzeci co do wielkości port morski świata, to nowoczesny ośrodek handlowo - przemysłowy oraz wielki węzeł komunikacyjny (w Szanghaju są 2 lotniska, biegną tu 4 linie kolejowe, autostrada, w mieście jest rozbudowane metro i ponad 1000 linii autobusowych). Miasto podzielone jest na dwie części rzeką Huangpu Jiang. Każdego roku miliony osób przybywają tu zarówno w interesach, jak i celach turystycznych.

Świadectwo historyczne.
Nanshi czyli stare miasto w Szanghaju jest istną zabytkową perełką w sercu wielkiej metropolii. Starówka jest idealnie odrestaurowana, podczas wędrówki wąskimi uliczkami ma się wrażenie, jakby spacerowało się po skansenie przypominającym czasy cesarskich Chin, wyrastające ponad czerwonymi dachami drapacze chmur kontrastują z tradycyjną zabudową i brutalnie wyrywają turystów z marzeń o przeszłości. Jedną z atrakcji tej części Szanghaju jest ogród Yuyuan, wspaniały przykład tradycyjnej architektury i wielowiekowej sztuki pielęgnacji zieleni, mnóstwo tu krzewów o wymyślnych kształtach, ozdobnych figur, mostków i skalistych kształtów, a w stawach kłębią się chętnie dokarmiane przez turystów karpie koi. Będąc w pobliżu odwiedzić trzeba jedną z licznych herbaciarni, by nie tylko napić się tego szlachetnego trunku, ale i zapoznać się z odwiecznym ceremoniałem parzenia herbaty. Obok ogrodu Yuyuan znajduje się taoistyczna Świątynia Boga Miasta, poświęcona opiekuńczemu bóstwu Szanghaju. Przed świątynią umiejscowione jest tradycyjne targowisko, na którym kupić można wiele interesujących pamiątek.

Do najciekawszych obiektów sakralnych w mieście niewątpliwie należy również największy i najstarszy z nich, czyli buddyjska Świątynia Longhua, poświęcona Buddzie Maitreji. Kompleks otoczony jest parkiem, składa się z kilku pawilonów oraz wież dzwonu i bębna, łącznie zajmuje powierzchnię około 20.000 m2, przed wejściem znajduje się wysoka, misternie wykonana pagoda, datowana na X wiek. Na uwagę zasługuje również Świątynia Nefrytowego Buddy, w której przechowywane są dwie przywiezione z Birmy figury Buddy, wykonane z białego nefrytu, ozdobione szlachetnymi kamieniami. Do najstarszych budynków w mieście należy Świątynia Jing'an, w której znajduje się największy w całych Chinach wykonany z nefrytu posąg siedzącego Buddy. Inna atrakcja tej świątyni to posąg stojącej w kwiecie lotosu bogini miłosierdzia Guanyin, mierzący aż 5 metrów wysokości, wykonany z drzewa nazywanego cynamonowcem kamforowym.

Odwiedzić warto również neogotycką Katedrę Xujiahui (Św. Ignacego), będącą największym katolickim obiektem sakralnym w Szanghaju. Bardzo ciekawe są katedralne witraże, na których motywy chrześcijańskie przeplatają się z tradycyjnymi chińskimi symbolami. Inny ciekawy obiekt katolicki to zbudowana w neobarokowym stylu Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, znajdująca się na wzgórzu Sheshan, obok której mieści się Obserwatorium Astronomiczne.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Szanghaju jest bez wątpienia Bund, czyli półtora kilometrowa promenada ciągnąca się wzdłuż prawego brzegu rzeki Huangpu. Wystarczy jeden rzut oka na tutejsze zabudowania i już nie ma wątpliwości, dlaczego Szanghaj nazywany jest „Paryżem Wschodu” - znajdują się tu 52 budynki powstałe w czasach kolonialnych, reprezentujące styl barokowy, klasycystyczny i art deco. Ruch samochodowy biegnie położonym pod promenadą tunelem, dzięki czemu Bund to świetne miejsce na spacery, mnóstwo tu również luksusowych hoteli.

Nowoczesne miasto.

Ulica Nankińska - główna ulica miasta w Szanghaju, fot.wikimedia.org/A.Bojczuk.

Turyści często w pierwszej kolejności kierują się na ulicę Nankińską, będącą najbardziej znaną arterią handlową Szanghaju. Ciągnie się ona od Bund do dzielnicy Jing’an, jej długość to aż 5 i pół kilometra. To istny raj dla miłośników zakupów, którzy znaleźć tu mogą sklepy wszystkich najbardziej znanych marek świata. Blisko stąd do Placu Ludowego, stanowiącego zieloną oazę w centrum miasta. Na powierzchni 1 806 600 m2 rośnie wiele gatunków drzew i krzewów, park ozdabiają liczne rzeźby, kwietniki i wysoka fontanna. Wokół placu usytuowane są ważne dla Szanghaju budynki, między innymi ratusz, centrum wystawowe i muzeum miejskie.

Pudong, położony na wschodnim brzegu rzeki Huangpu, to nowoczesna dzielnica, która bardziej przypomina któreś z miast Ameryki czy Europy, niż azjatycką metropolię. Najbardziej charakterystycznym punktem jest tutaj niewątpliwie Oriental Pearl Tower czyli czwarta co do wysokości na świecie wieża telewizyjna (wysokość 468 metrów). W olbrzymich pokładach w kształcie kuli znajdują się tu tarasy widokowe, które umożliwiają obserwacje zapierającej dech w piersiach panoramy miasta. Jeszcze bardziej imponujące punkty widokowe znajdują się w Shanghai World Financial Center, będącym obecnie najwyższym wieżowcem w mieście (wysokość 492 metry). SWFC jednak nie długo już będzie górował nad „Królową Orientu”, jak często nazywany bywa Szanghaj, trwa bowiem budowa Shanghai Tower, który osiągnąć ma wysokość aż 632 metry, co zapewni mu drugie miejsce na liście najwyższych budynków świata (po Burj Khalifa w Dubaju). Inną atrakcją tej dzielnicy jest niesłychanie nowoczesne oceanarium, zbudowane w sposób pozwalający poczuć się, jakby spacerowało się pośrodku wody.

Przebywając w Szanghaju warto poznać oba jego oblicza, zarówno to tradycyjne, jak i nowoczesne, aby samemu ocenić, która strona miasta robi większe wrażenie.

/ kpl, fot.wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA