Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Chińska Republika Ludowa, Pekin - Pałac Letni i Świątynia Nieba - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kawusia6.

Lipiec 2013

Niecałe 20 kilometrów od ścisłego centrum Pekinu znajduje się ogromny kompleks pałacowo-ogrodowy zajmujący powierzchnię prawie 30 hektarów. To Pałac Letni - przepiękne miejsce - choć może niekoniecznie w lipcowym upale i przy najeździe turystów.

Ponad połowę powierzchni kompleksu zajmuje jezioro Kunming. Początkowo pałac był nazywany Ogrodem Przejrzystych Fal i powstał w 1750 roku, aby pozwolić odetchnąć władcom z dynastii Qing przebywającym w Zakazanym Mieście. Architektura tego miejsca miała ukazywać różne style z całego terenu Chin. Obecną nazwę Pałac Letni otrzymał w 1888 roku.

Największa świetność tego miejsca przypadła na okres panowania cesarzowej Cixi, która wolała spędzać czas tutaj niż w zakazanym Mieście. Zauroczenie tym miejscem było tak znaczące, że cesarzowa użyła środków przeznaczonych na rozbudowę floty, aby stworzyć miejsce godne swego majestatu. Miało to ogromny wpływ na dalszą historię Chin. Kilka lat po śmierci cesarzowej Chiny przegrały wojnę z Japonią, a później w ogóle upadło cesarstwo. Od 1924 roku miejsce jest dostępne dla szerokiej publiczności, stało się również popularnym miejscem odpoczynku dla mieszkańców Pekinu. Jest to jedno z nielicznych miejsc, które oparło się nowoczesności i tchnie duchem dawnych lat.

Odwiedzając to miejsce mogłam się przekonać jak bardzo Chińczycy lubowali się w nadawaniu niespotykanych, wzniosłych nazw często zwykłym, prozaicznym miejscom. Co krok napotykamy takie miejsca jak Dwór Cnoty i Harmonii, Pałac Szczęścia i Długowieczności, Pałac Nefrytowych Fal.

Na drodze naszej wędrówki po Pekinie znalazła się też Świątynia Nieba. To ona, a nie jak myśli wiele osób Zakazane Miasto była najważniejszym miejscem w dawnych Chinach. Jest wspaniałym przykładem architektury z dynastii Ming. To właśnie w tym miejscu cesarz przewodniczył najważniejszym, dorocznym ceremoniom, w trakcie których nawiązywano łączność między Niebiosami a ich Synem-czyli właśnie cesarzem. Była niedostępna dla zwykłych śmiertelników, a dzisiaj poddawana jest renowacji i odnawianiu. Największe wrażenie robi Pawilon Modłów o Pomyślny Rok wzniesiony w 1420 za panowania cesarza Yongle. Cesarscy mistrzowie feng shui wskazali, że to właśnie tutaj, w tym miejscu niebiosa łączą się z ziemią. Żałuję, że nie mogłam być w tym miejscu dłużej, niestety wycieczka objazdowa ma swoje „prawa”.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 27)