Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Chińska Republika Ludowa, Luoyang-Groty Longmen - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kawusia6.

Lipiec 2013

W trakcie naszej wycieczki objazdowej po Chinach mogliśmy zobaczyć niesamowite Groty Longmen w pobliżu miejscowości Luoyang. Znajdują się one w prowincji Henan i stanowią unikalny na skalę światową zespół około 2000 nisz, grot oraz 70 pagód z wizerunkami Buddy stworzone przez bogobojnych mnichów-rzeźbiarzy w ciągu prawie 600 lat.

Zadziwia ilość posągów, który podobno jest ponad 100 000. Oczywiście różnią się one wyglądem i wielkością. Natrafiliśmy w czasie zwiedzania na całkiem malutkie, bardzo zniszczone; jak i na olbrzymie posągi. Figury są dokładnie wyprofilowane dzięki temu, że były rzeźbione w miękkim wapieniu. Z racji swoich rozmiarów największe wrażenie wywiera jaskinia Fengxian Si (Grota Modłów za Przodków) pochodząca z 675 r n.e. To właśnie ona zawiera posąg Buddy Wajroczana mierzącego około 17 m wysokości, którego twarz była podobno wzorowana na obliczu cesarzowej Wu Zetian. Po jednej stronie Buddy możemy zobaczyć posąg Anandy, a po drugiej Niebiańskiego Króla rozgniatającego swoją stopą demona i trzymającego w ręce pagodę.

Miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie. Można podziwiać jaskinie i nisze w trakcie spaceru, można także wynająć łódkę i płynąc obserwować posągi Buddy.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 27)