Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Chińska Republika Ludowa, Xian - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kawusia6.

Lipiec 2013

Po wyjeździe z Pekinu przejechaliśmy nocnym pociągiem do Xi’an. W całych Chinach nie ma innego miejsca, które mogłoby pochwalić się tak niezwykłą, liczącą 3 tysiące lat historią. Xi’an to prawdziwa perła pomiędzy starożytnymi miastami Państwa Środka. Leży w prowincji Shaanxi, wcześniej było stolicą Chin. Pełniło tę funkcję przez około 1100 lat. Było znaczącym miastem, gdyż znajdowało się na tzw. Jedwabnym Szlaku, co powodowało, że ściągali tu kupcy i uczeni z całego świata.

Warto zobaczyć tutaj Wielką Pagodę Dzikich Gęsi. Pochodzi z czasów dynastii Tang i została wzniesiona w 652 r. Połączona jest z istniejącą do dzisiaj świątynią Ci’en. Stworzono ją w celu uczczenia pamięci cesarzowej Wende, przechowywano w niej święte sutry. Pagoda powstała na planie kwadratu i mierzy 64 m wysokości. W Xi’an możemy też zobaczyć Małą Pagodę Dzikich Gęsi.

Oprócz tych budowli wartym zobaczenia miejscem są mury miejskie. Przetrwały one nietknięte do czasów dzisiejszych i otaczają fragment Xi’an. Mają 14 km długości, można się po nich przejechać na rowerze co jest pewnego rodzaju ciekawostką i wielu turystów korzysta z tej atrakcji. Mury wzniesiono w 1370 roku na fundamentach pałacu Tangów, wtedy obejmowały znacznie większy obszar, ponad 78 km.

W Xi’an warto też zobaczyć Wielki Meczet, który znajduje się w samym centrum miasta, w dzielnicy muzułmańskiej. Jest to największa i jedna z najważniejszych muzułmańskich świątyń w Chinach. Budowlę wpisano na Listę Islamskiego Dziedzictwa UNESCO. Różni się jednak zdecydowanie od meczetów, które znamy z krajów arabskich. Swym wyglądem przypomina raczej chińskie świątynie, gdyby nie arabskie napisy można by się było pomylić. Panuje tam cisza; meczet nie posiada ani minaretów, ani kopuły.

W dzielnicy muzułmańskiej obecnie mieszka około 60 tysięcy mieszkańców. Są to potomkowie dawnych kupców z Persji, niedaleko od meczetu jest bazar. Pełno na nim straganów oraz ulicznych jadłodajni. Warto zapuścić się w plątaninę wąskich uliczek i zawzięcie targować się o wybrany przez siebie towar.

Dzisiejsze Xi’an to tętniące życiem, nowoczesne miasto. Jest czwartym co do wielkości miastem Chin.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 24)