Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Chińska Republika Ludowa, Okolice Pekinu - Wielki Mur - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kawusia6.

Lipiec 2013
Fragment Wielkiego Muru

Któż o nim nie słyszał, niektórzy starają się ze wszelkich sił dotrzeć i zobaczyć to niezwykłe miejsce - jedno z największych a jednocześnie najbardziej morderczych osiągnięć tysiącleci czyli Wielki Mur w Chinach. Nazywany także największym cmentarzyskiem świata, płaczącym murem, budowlą długości 12 tysięcy Li. Kto odwiedza Chiny nie może pominąć tego miejsca - więc i ja musiałam zobaczyć największą budowlę jaką w historii istnienia naszej planety wzniosły ludzkie ręce. Co prawda między bajki należy włożyć twierdzenie, że jest on widziany z kosmosu jednak niezaprzeczalnie warto i należy tu dotrzeć jeśli ma się naturę odkrywcy, podróżnika.

Budowlę Muru Chińskiego rozpoczęto już około 220 roku p.n.e. i kontynuowano przez ponad 10 lat. Pomysłodawcą powstania tej budowli był despotyczny i okrutny cesarz Czeng, który jednocześnie był bardzo dobrym strategiem i budując mur chciał ochraniać Chiny przed wojowniczymi plemionami koczowników z Mongolii. Długość muru sięga 6430 kilometrów a jego średnia wysokość wynosi 5-8 metrów. Wzdłuż muru ustawione są wieże obserwacyjne.

Oprócz tego głównego muru istnieją jeszcze inne biegnące równolegle do niego. Mur budowali przede wszystkim skazańcy, więźniowie polityczni, chłopi, żołnierze. Wielu z nich oddało swoje życie w trakcie budowania muru i często byli wrzucani do ziemi lub zamurowywani wewnątrz budowli. Mur spełniał swoje zadania gdy był obsadzony wojskiem, jednak z upływem czasu, ze zmieniającą się sytuacją militarną i ekonomiczną Chin zaczęto go zaniedbywać, aby w końcu zapomnieć o nim i go opuścić. Potem zaczęto go przebudowywać. Ostateczny swój kształt Mur Chiński przyjął za dynastii Ming.

Obecnie niewielka część muru jest w dość dobrym stanie, dlatego też tylko niewielkie jego fragmenty są udostępniane do zwiedzania w wyznaczonych przez władze 6 punktach widokowych, które znajdują się najbliżej stolicy Chin-Pekinu. Najbardziej popularny odcinek znajduje się w okolicach Badaling. Fragment ten posiada 19 wież strażniczych, a jego długość wynosi 5 km.

Porady i ważne informacje

Na zwiedzanie Wielkiego Muru Chińskiego najlepiej wyjechać z samego rana, później tłumy nieprzebrane szturmują Wielki Mur.

Komentarze:


piea
2013-08-21


Och! jak ja Ci zazdroszczę tej objazdówki! Wspaniała przygoda, cudowny kraj i mnóstwo miejsc zobaczyliście; Chiny z Rainbow, to (opróćz trasy prezydenckiej z CT Travel) to chyba najciekawszy i najbogatszy program dostępny na rynku za rozsądną cenę; ja przymierzam sie do tych Chin juz jakiś czas, ale ciągle coś...., więc może kiedyś....?, ale cieszę się że byłaś, zobaczyłaś i od strony logistycznej bedę pewnie miała jeszcze do Ciebie mnóstwo pytań:)). Gratuluje tak fantastycznej wyprawy!

Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 26)

Fragment Wielkiego Muru