Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Syria
Syria

Syria - przewodnik

Syria położona jest w Południowo- Zachodniej Azji, nad Morzem Śródziemnym. Od Północy graniczy z Turcją, od Wschodu z Irakiem, od Południa z Jordanią, a od Południowego- Zachodu z Libanem i Izraelem. Ten niewielki kraj na Bliskim Wschodzie urzeka swoim bogactwem kulturalnym, a także różnorodnością krajobrazu. Jest tu wszystko: rolnicze stepy, gdzie znajdują się główne ośrodki miejskie, nie dostępne góry Dżabal An-Nusarijja, a żyzne tereny rozciągające się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego na Południowym- Wschodzie kraju ustępują kamienistemu krajobrazowi Pustynii Syryjskiej. Jednak Syria to przede wszystkim ważny punkt na mapie historii świata, a w szczególności świata arabskiego. To tu znajdowała się pierwsza stolica Kalifatu i to tu zachowały się jedne z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków architektury arabskiej. Dla kogoś zainteresowanego tą kulturą, Syria jest kwintesencją „arabskości”.

Gdzie spędzić wakacje?

Choć Syria leży nad Morzem Śródziemnym, brak tu typowych kurortów turystycznych. Rozciągający się wzdłuż gór pas wybrzeża jest dość wąski, a plaże nie należą do najlepszych. Rozwojowi miejsc wypoczynkowych nie sprzyja także silnie zakorzeniony na terenie Syrii islam. Jest jednak kilka miejsc, które stanowią obecnie cel wycieczek Syryjczyków. Należą do nich Latakia oraz Tartus - dwa miasta portowe, do których licznie przybywają spragnieni wypoczynku mieszkańcy kraju.

Syryjskie wybrzeże jest zaniedbane, plaże, które mogłyby przyciągnąć turystów, są bardzo zaśmiecone. Skutkuje to tym, że zamiast zatrzymywać się w miejscowościach wypoczynkowych, turyści odwiedzają te rejony jedynie w celach kulturalnych, a po odpoczynek jadą do sąsiedniej Turcji, słynącej z pięknych kurortów.

Co warto zwiedzić

Ostatnimi czasy do Syrii przyjeżdża coraz więcej turystów. Obawy, jakie mają przed wizytą na niespokojnym Bliskim Wschodzie ustępują ciekawości i urokowi państw położonych w tym rejonie. Piękno i gościnność Syrii dostrzegły także liczne biura podróży, w tym wiele polskich, które w swojej ofercie przygotowały wycieczki objazdowe po tym kraju. Zwiedzanie Syrii wiąże się z poznawaniem historii od czasów najdawniejszych po obecne. Zabytki kultury są tu praktycznie wszędzie - od pozostałości po starożytnych miastach, takich jak Palmyra, poprzez twierdze i zamki z czasów wypraw krzyżowych, jak Krak des Chevaliers, po przepiękne meczety i pałace, będące przykładem architektury arabskiej w Damaszku... Przy zwiedzaniu nie należy zapomnieć także o większych miastach, takich jak Aleppo, Homs, czy Hama. W Syrii historia miesza się z teraźniejszością i każdy znajdzie tu coś dla siebie...

Czas lokalny: Czas Polski plus 1 godzina, w okresie letnim czas Polski.
Czas przelotu: Warszawa - Damaszek - ok. 6 godzin. Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń z Damaszkiem, większość lotów realizowanych jest z przesiadką w jednym z europejskim portów lotniczych.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 273)
Syria - Zdjęcie
Syria - Zdjęcie
Syria - Zdjęcie
Syria - Zdjęcie
Syria - Zdjęcie
Relacje z wakacji
Syria
Syria   (Luty 2010)
Syria
Syria   (Wrzesień 2008)
Syria - Palmyra
Syria - Palmyra   (Maj 2001)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.