Oferty dnia

Damaszek w Syrii

Damaszek - największe miasto i stolica Syrii. Damaszek jest najstarszym nieprzerwanie zamieszkanym miastem na świecie. Jego historia sięga 5 tys. lat p.n.e. Był stolicą imperium Persów, po zdobyciu przez Aleksandra Wielkiego stał się centrum kultury helleńskiej, a później ważnym miastem rzymskim. Po rozpadzie Cesarstwa stał się częścią Bizancjum. W 635 r. został podbity przez Arabów, którzy doprowadzili do jego rozkwitu i uczynili z niego stolicę swojego imperium, którą był do 750 r. W czasie świetności kalifatu arabskiego powstało tu wiele zabytków, w tym jedne z najważniejszych budowli świata islamu. W czasie wypraw krzyżowych pozostał nie zdobyty, był stolicą Saladyna i dynastii Ajjubidów. Zniszczony podczas najazdów mongolskich, w XVI w. został zdobyty przez Turków Osmańskich. Podczas I wojny światowej Damaszek został zajęty przez arabskich sojuszników Wielkiej Brytanii, by następnie po wojnie stać się stolicą Syrii, która ówcześnie była francuskim terytorium mandatowym.

Damaszek na przestrzeni wieków odgrywał bardzo dużą rolę. Nic więc dziwnego, że na jego terenie powstało wiele miejsc wartych odwiedzenia. Stare Miasto jest niezwykle urokliwe, pełne wąskich uliczek i zabytków. Do najważniejszych należą: Meczet Umajjadów, Pałac Azima, Mauzoleum Saladyna. Znajdziemy tu także tureckie łaźnie, pochodzące z XIII w. szkoły koraniczne: madrasy Al- Adilijja oraz Az- Zahirijja, w której znajduje się grób jednego z wielkich wodzów arabskich, Bajbarsa, który ostatecznie rozgromił krzyżowców. Tu także znajduje się Suq Al- Hamidijja - główny kryty bazar w Damaszku, a także pozostałości po świątynii Jowisza z III w. n.e., kaplica św. Pawła i kaplica Ananiasza.

Meczet Umajjadów został wybudowany przez kalifa Al- Walida w 705 r. W jego miejscu początkowo stały świątynie Hadada i Jowisza, a nastepnie Bazylika św. Jana Chrzciciela, którego relikwie są do dziś przechowywane we wnętrzach świątyni. Zewnętrzne mury meczetu pochodzą jeszcze z czasów rzymskich, podobnie jak dwie wieże, przekształcone przez kalifa na minarety wschodni i zachodni. Trzeci minaret, nazywany „Minaretem Panny Młodej” wzniesiono obok północnej bramy. Dziedziniec o wymiarach 120 x 40 m z trzech stron otaczają arkady, a z czwartej pomieszczenia do modlitw. Tu także znajduje się fontanna ablucyjna, Kopuła Skarbu oraz Kopuła Godzin. Sala modlitewna składa się z trzech naw pooddzielanych kolumnami i arkadami. Warto zwrócić uwagę na przepiękne mozaiki.

W XIX w. wnętrza meczetu zostały zniszczone przez pożar, ale budowla została odbudowana i wygląda dokładnie tak, jak sprzed katastrofy. Meczet Umajjadów pozostaje obecnie jednym z najważniejszych ośrodków kultu islamu. Przed wejściem wszystkie kobiety muszą nałożyć na siebie szare, długie płaszcze z kapturami, które są nie odpłatnie wypożyczane przy wejściu, warto mieć także własną chustę, aby zakryć nią głowę i skarpetki, jako że podłoga dziedzińca jest mocno nagrzana przez słońce i spacer po niej gołymi stopami nie należy do najprzyjemniejszych. Obowiązek nałożenia płaszcza dotyczy także mężczyzn, którzy nie mają ze sobą odpowiedniej długości spodni. Wypożyczany strój nie przepuszcza powietrza, co sprawia, że po kilku minutach człowiek marzy o jego zdjęciu, warto mieć ze sobą butelkę wody przeznaczoną na czas zwiedzania meczetu, bowiem temperatura szybko staje się nieznośna.

Mauzoleum Saladyna znajduje się w małym ogródku nieopodal murów Meczetu Umajjadów. Budowla została wzniesiona w 1193 r., a odnowiona w XIX w. za sprawą niemieckiego cesarza Wilhelma II i jego wsparcia finansowego. Pochowano tu Sladyna - założyciela dynastii Ajjubidów, największego wodza i bohatera w historii świata arabskiego. Bilet wstępu do Meczetu Umajjadów obejmuje także wejście do Mauzoleum Saladyna.

Pałac Azima to budowla wzniesiona w 1749 r. przez namiestnika Damaszku - Asada Paszę Al- Azima. Dziś mieści się tu Muzeum Syryjskiej Sztuki i Tradycji, gdzie można obejrzeć jak w przeszłości wyglądało życie na tych terenach. Podobny pałac, zwany także Pałacem Azima, wybudowany również przez Asada Paszę Al- Azima stoi w Hamie.

Damaszek to jednak nie tylko Stare Miasto. Warto odwiedzić Takijja As- Sulajmanijja - budowlę wzniesioną według projektu jednego z najwybitniejszych architektów osmańskich - Mimara Sinana, który w swoim dorobku miał także projekt Meczetu Sulejmana w Stambule. Takijja As- Sulajmanijja składa się z meczetu oraz dziedzińca z pomieszczeniami, w których niegdyś zatrzymywali się pielgrzymi. Obecnie znajduje się tu Muzeum Wojskowe. Na uwagę zasługuje także Muzeum Narodowe, gdzie znajdują się zbiory pochodzące z wykopalisk, m.in. w Palmyrze.