Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Republika Południowej Afryki
Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki - przewodnik

Republika Południowej Afryki położona jest na południowym krańcu Afryki, z trzech stron otoczony przez ocean. Graniczy z Namibią, Botswaną, Zimbabwe, Mozambikiem, Suazi, oraz Lesotho. To tu spotyka się Atlantyk i Ocean Indyjski. Większość terytorium kraju zajmuje rozległy płaskowyż Wysoki Weld. W okolicach wybrzeża rozciągają się Góry Smocze. Północno- zachodnie obszary zajmuje Kotlina Kalahari. Stolicą RPA jest Pretoria, ale uważa się, że kraj ten posiada 3 stolice: administracyjną, którą jest Pretoria, Parlament znajduje się w Kapsztadzie, zaś Sąd Najwyższy ma siedzibę w Bloemfontein.

RPA powstała początkowo z republik burskich założonych przez potomków osadników holenderskich- Burów. Po wojnach burskich z Wielka Brytanią utworzono tu dominium brytyjskie Związek Południowej Afryki, który przekształcono w 1961 r. w republikę.

RPA to ciekawy kraj, pełen kontrastów, gdzie skrajna bieda przeplata się z ogromnym bogactwem, gdzie czarna większość wciąż próbuje zapomnieć o czasach apartheidu. Warto tu jednak przyjechać ze względu na piękno przyrody, typowe afrykańskie krajobrazy i afrykańska atmosferę...

Gdzie spędzić wakacje?

RPA ma bardzo długa linię brzegową, co sprawia, że znajdziemy tu wiele plaż i miejsc do odpoczynku. Już sam Kapsztad oferuje białe plaże, czystą wodę i kawiarniany klimat sprzyjający wypoczynkowi. Znajdziemy tu wiele restauracji, barów, a także pełno miejsc noclegowych. Jest tu wszystko, czego turysta może zapragnąć. Kilkaset kilometrów na Wschód od Kapsztadu znajduje się nadmorski region turystyczny - Garden Route, który słynie z pięknych krajobrazów i długich, wspaniałych plaż. Jednym z największych ośrodków wypoczynkowych RPA jest East London, popularnym miejscem jest także Port Elizabeth - duże miasto portowe, które oferuje rozległe nadmorskie tereny wypoczynkowe. Centrum turystycznym Wschodniej RPA jest Durban - największe miasto portowe. Znajdziemy tu wiele dobrze wyposażonych kąpielisk wraz z całą infrastrukturą turystyczną.

Co warto zwiedzić

Republika Południowej Afryki jest bardzo atrakcyjną destynacja turystyczną, wciąż jednak niezbyt popularną. Turystów odstraszają stąd słyszane w telewizji pogłoski o niebezpieczeństwach czyhających tu na przybyszów z zagranicy. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i zwiedzić ten piękny kraj. Jest tu bowiem wiele do zobaczenia, zaczynając od największych miast: Johannesburga, Kapsztadu i Pretorii, czy innych miast jak Soweto, Bloemfontein, skąd można udać się do Kanionu Golden Gate, oraz Rustenburg, które jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie północno- zachodniej RPA i Parku Narodowego Pilanesberg. RPA to jednak przede wszystkim jej piękne krajobrazy. Dlatego warto udać się do jednego z tutejszych parków narodowych, a w szczególności do najsłynniejszego z nich - Parku Narodowego Krugera. Natura ma tu także wiele innych rzeczy do zaoferowania, m. In. jedyny zielony kanion Afryki - Kanion Rzeki Blyde.Czas lokalny:

GMT + 2 godziny, nie ma czasu letniego.


Czas przelotu:

Warszawa - Johannesburg - ok. 27 godzin, większość lotów odbywa się z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Najlepiej i najtaniej dostać się do RPA z Londynu.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 1062)
Republika Południowej Afryki - Zdjęcie Potholes
Republika Południowej Afryki - Zdjęcie
Republika Południowej Afryki - Zdjęcie Cape Town - Table Mountain
Republika Południowej Afryki - Zdjęcie Kanion rzeki Blyde
Republika Południowej Afryki - Zdjęcie z Zulusami :)
Relacje z wakacji
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.