Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Nowa Zelandia
Nowa Zelandia

Nowa Zelandia - przewodnik

Nowa Zelandia jest państwem wyspiarskim położonym na południowo- zachodnim Pacyfiku. W skład terytorium Nowej Zelandii wchodzą 2 główne i największe wyspy: Wyspa Północna i Wyspa Południowa, oraz mniejsze wyspy, w tym Wyspy Stewart i Wyspy Catham. Do Terytoriów Stowarzyszonych należą Wyspy Cooka, Niue, Tokelau i Dependencja Rossa. Nowa Zelandia jest najdalej wysunięta na Południe częścią Oceanii. Nowa Zelandia jest monarchią konstytucyjną, gdzie głową państwa jest brytyjski monarcha, obecnie Królowa Elżbieta II.

Wyspy początkowo zamieszkane były przez Maorysów. Pierwszym odkrywcą Nowej Zelandii był holenderski podróżnik Abel Tasman, który dotarł tu w 1642 r., w 1769 r. została odkryta przez Brytyjczyka Jamesa Cooka. Po wielu latach konfliktów pomiędzy kolonizatorami a Maorysami, w 1840 r. podpisano porozumienie. Uważa się, że to właśnie z tym porozumieniem powstała Nowa Zelandia.

Kraj ten jest bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem ukształtowania terenu, jak i pod względem kulturowym. Jest barwna mieszanką społeczną, oraz przepięknym, pełnym naturalnego uroku państwem.

Gdzie spędzić wakacje?

Nowa Zelandia jest krajem wyspiarskim, przez co podróżując po kraju, zawsze będziemy w niedalekiej odległości od wybrzeża. Do Nowej Zelandii należy także kilka mniejszych wysepek, które mogą stanowić świetne miejsca wypoczynkowe. Plaż jest tu wiele, zarówno w miastach, jak i na wysepkach, czy wzdłuż całego wybrzeża Wyspy Północnej i Południowej. Nie ma tu jednak typowych, podobnych do europejskich kurortów. Chętnie wybierane na wypoczynek są wyspy Capiti i Stewart Island na Południu. Popularne ośrodki wypoczynkowe znajdują się także na Półwyspie Coromandel.

Najsłynniejszą plażą jest Ninety Mile Beach położona na zachodnim wybrzeżu Wyspy Północnej. Piaszczysta plaża rozciąga się na długości 88 km! i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Nowej Zelandii. Najbardziej popularna formą zwiedzania okolicy jest przejażdżka samochodem terenowym po plaży podczas odpływu.

Co warto zwiedzić

Nowa Zelandia to przede wszystkim obcowanie z przyroda, ale nie tylko. Miasta, jak Wellington, Auckland i Christchurch także zasługują na uwagę. Kraj ten jest rajem dla backpackerów, ludzi lubiących trekking i wycieczki krajoznawcze. Do najciekawszych, godnych odwiedzenia miejsc zasługują: Cathedral Cove i Półwysep Coromandel, Bay of Islands, Curio Bay, gorące źródła w Rotorua, okolice Jeziora Taupo, tzw. Skały Naleśnikowe, piękne fiordy Milford Sound, lodowce Franz Josef i Fox, a także liczne parki narodowe: Park Narodowy Tongariro, Park Narodowy Mt. Cook, Nelson Lakes Nationa Park. Nowa Zelandia oferuje turystom bardzo wiele ciekawych atrakcji. Każdy, zarówno spragniony odpoczynku, jak i pragnący przeżyć niezapomniana przygodę, lub po prostu spędzić urlop w sposób aktywny, znajdzie tu coś dla siebie.Czas lokalny:

GMT + 12 godzin, czas letni GMT+13 godzin.


Czas przelotu:

Warszawa - Wellington - ok. 34 godziny, większość lotów odbywa się z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych i w jednym z australijskich lotnisk.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 1498)
Nowa Zelandia - Zdjęcie Półwysep Coromandel
Nowa Zelandia - Zdjęcie Polwysep Coromandel
Nowa Zelandia - Zdjęcie Polwysep Coromandel
Nowa Zelandia - Zdjęcie Motukokako czyli Hole in the Rock
Nowa Zelandia - Zdjęcie Sto procent Nowa Zelandia :)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.