Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Estonia
Estonia

Estonia - przewodnik

Estonia jest krajem położonym w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim. Od Południa graniczy z Łotwą, od Wschodu z Rosją oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. Estonia jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. W skład Estonii, poza częścią lądową wchodzi ponad 1500 wysp i wysepek. Największymi z nich są Saaremaa i Hiiumaa.

Estonia jako oddzielne państwo powstała dopiero po I Wojnie Światowej. W przeszłości Estonia pozostawała pod rządami innych państw. Widoczne są tu silne wpływy skandynawskie. Większość Estończyków czuje się Skandynawami. Pod wieloma względami Estonia jest podobna do sąsiadującej z nią Finlandii.

Powierzchnię kraju wynoszącą 45 226 km2 zajmują głównie niziny. Prawie 10 % powierzchni stanowią wyspy. Najwyższym wzniesieniem Estonii jest Suur Munamägi (318 m n.p.m.). Liczba ludności wynosi ok. 1,3 mln.

Estonia jest chętnie odwiedzana przez turystów ze Skandynawii oraz okolicznych krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Szczyci się ładnymi widokami, największym portem na Morzu Bałtyckim, a także ciekawymi zabytkami.

Gdzie spędzić wakacje?

Estonia nie należy do typowo wypoczynkowych miejsc. Jej chłodny klimat bowiem nie sprzyja rozwojowi masowej turystyki, jaką znamy z krajów Europy Zachodniej. Lato trwa tutaj krótko i nie należy do najgorętszych. Dostęp do morza, ładne wybrzeże i liczne wyspy dają jednak możliwość wypoczynku na plaży. Powstały tu atrakcyjne miejscowości wypoczynkowe jak Pärnu, Haapsalu, czy wyspiarskie miasteczka Kuressaare i Kärdla. Estonia może się poszczycić także zimowym miejscem wypoczynkowym - Otepää, które chętnie jest odwiedzane przez mieszkańców Estonii, a także sąsiednich państw. Miejscowości wypoczynkowe w Estonii mogą zainteresować tych, którzy nie przepadają za tłumami turystów.

Co warto zwiedzić

Estonia jest najmniejszym z państw nadbałtyckich. Jest to głównie kraj jezior, parków narodowych i rezerwatów. Warto odwiedzić niektóre z nich, jak Rezerwat Dziedzictwa Rebala, Park Narodowy Lahemaa, Park Narodowy Soomaa czy położony na wyspie Saaremaa Park Narodowy Vilsandi. Piękno tutejszej przyrody można obserwować także w okolicach Jeziora Pejpus, czy na estońskich wyspach, jak wcześniej wspomniana Saaremaa, czy Wyspa Hiiumaa. Przyroda to jednak nie wszystko, co Estonia ma do zaoferowania. Bogactwo zabytków możemy podziwiać tu w stolicy kraju - Tallinie, a także w drugim co do wielkości mieście Estonii - Tartu.Czas lokalny: GMT + 2 godziny, brak czasu letniego.
Czas przelotu: Warszawa - Tallin - ok. 1 godz. 40 min.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 212)
Estonia - Zdjęcie Tallin
Estonia - Zdjęcie Wielka Brama Morska
Estonia - Zdjęcie
Estonia - Zdjęcie
Estonia - Zdjęcie Wielka Brama Morska
Relacje z wakacji
Estonia
Estonia   (Sierpień 2008)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.