Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Śmiertelne zamieszki w Egipcie

Śmiertelne zamieszki w Egipcie

Od kilku tygodni w Egipcie znowu jest nieciekawie. To już trzy lata od początku arabskiej rewolucji, której efektem było obalenie rządów Hosniego Mubaraka. Rocznica stała się pretekstem do zamieszek w trakcie których zginęło co najmniej 13 osób.
 

Pomimo faktu, iż egipskie władze na każdy możliwy sposób starają się zapewnić opinię publiczną, że sytuacja w Egipcie jest opanowana, rzeczywistość okazuje się inna. W ostatnim czasie znowu zaczęło dochodzić do demonstracji przeradzających się w krwawe zamieszki.

W przeddzień trzeciej rocznicy rewolucji w Egipcie na ulicach Kairu miało miejsce kilka zamachów bombowych. Do najpoważniejszego z nich doszło przed budynkiem głównej kwatery policji w Kairze, gdzie zamachowiec-samobójca zdetonował ładunek wybuchowy. Nie jest to dobry znak dla egipskiej turystyki i samych egipcjan, gdyż zamach ten pokazuje że w konflikcie zaczynają brać udział zdeterminowani ekstremiści, którzy dla swoich celów są w stanie oddać życie.


Egipt jest obecnie na wielkim zakręcie
W wyborach, które odbyły się po rewolucji zwyciężyło Bractwo Muzułmańskie, a prezydentem Egiptu został Muhammad Mursi. Jednak po niezadowoleniu z jego rządów, które zdaniem wielu prowadziły do islamizacji kraju, Mursi został obalony i aresztowany.

Obecnie w Egipcie władzę sprawuje wojsko, a dokładniej rząd powiązany z armią, który przygotował nową konstytucję. Ta wprawdzie została poparta w wyborach przez 98 procent osób biorących udział w głosowaniu, jednak przeciwnicy nowych władz oraz organizacje praw człowieka argumentują, że do Egiptu wraca wojskowa dyktatura z czasów Hosniego Mubaraka.

Naszym zdaniem w Egipcie jeszcze długo będzie niespokojnie. Podział wśród samej ludności oraz wśród partii politycznych oraz dominacja wojska są zbyt nasilone, aby sytuacja w kraju mogła ustabilizować się w dłuższym okresie czasu.

Widzą to polscy touroperatorzy, którzy starają się ograniczać liczbę wycieczek do Egiptu, a biura specjalizujące się w Egipcie wprowadzają do swojej oferty inne destynacje chcąc dywersyfikować swoją ofertę, a co za tym idzie - także ryzyko.

/ Fr, fot. photoxpress.com/Svetlana Privezentse / 2014-01-26

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: