Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Nowy Rok w Zurychu

Nowy Rok w Zurychu

Zurych to idealne miejsce na świętowanie Nowego Roku. Każdy, kto postanowi spędzić tu sylwestra, na pewno się nie zawiedzie. Oprócz jednej z najbardziej spektakularnych imprez noworocznych, miasto kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, atrakcji turystycznych a także noworocznych tradycji.
 

New Year Magic to największy w Szwajcarii Sylwester pod chmurką. Na tej niesamowitej imprezie, co roku bawi się około 200 tysięcy osób, w tym także turystów. Zabawa, trwająca od godziny 20 do 3 w nocy, odbywa się w przepięknej scenerii Jeziora Zuryskiego. Po wspólnym odliczaniu ostatnich sekund starego roku, kościelne dzwony biją przez 14 minut, ogłaszając nadejście Nowego Roku. Zaraz po północy rozpoczyna się zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni, sponsorowany przez zuryskich hotelarzy, którzy już od dziesięciu lat patronują imprezie. Co ciekawe, sztuczne ognie puszczane są z dwóch łodzi zakotwiczonych na jeziorze. Czy można sobie wyobrazić lepsze i bardziej efektowne wejście w 2011 rok?

Tradycje Noworoczne - Wróżenie z roztopionej cyny
„Topienie cyny” (Zinngiessen) to stara noworoczna tradycja wróżenia z roztopionych kawałeczków cyny, podobna do naszego wróżenia z wosku. Niewielką ilość cyny umieszcza się na łyżce, a następnie topi, podgrzewając łyżkę ogniem. Powstałą substancję wlewa się do miski z zimną wodą z lodem. Kształt jaki wyjdzie po wlaniu stopionej cyny do wody, ma symbolizować to, co spotka nas w nowym roku. Ten, komu wyjdzie kula, będzie miał szczęście przez cały rok. Z kolei kotwica symbolizuje pomocną dłoń w trudnych chwilach. Niech się strzeże ten, kto z wody wyłowi krzyż - to podobno symbol śmierci.

Noworoczny film
W 1963 roku, niemiecka telewizja po raz pierwszy wyemitowała 14 minutowy brytyjski film „Dinner for One”. Od tej pory, we wszystkich niemieckojęzycznych krajach, w tym w Szwajcarii, komedia stała się niemal obowiązkowym punktem programu w obchodach Nowego Roku. Ta ponad czterdziestoletnia tradycja zachowała się do dziś, zatem będąc w Zurychu w Nowy Rok, nie zapomnijcie o włączeniu telewizora.

Królewskie ciasto
Królewskie ciasto (Dreikonigskuchen) to tradycyjny wypiek spożywany we wszystkich domach w Zurychu 6 grudnia w Święto Trzech Króli. Ciasto, swoim kształtem przypomina kwiat o sześciu okrągłych płatkach, z których w jednym ukryta jest mała plastikowa figurka króla. Według długoletniej tradycji, osoba, która znajdzie figurkę w swoim kawałku słodkości, staje się królem na jeden dzień. W praktyce, najczęściej oznacza to ucieczkę od domowych obowiązków, które spadają na pozostałych członków rodziny, ponieważ święto obchodzone jest w gronie najbliższych.

/ Fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: