Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zwiedzić w Szwajcarii?

Co zwiedzić w Szwajcarii?

Co warto zobaczyć w Szwajcarii? Szwajcaria odwiedzana jest szczególnie chętnie przez narciarzy. Doskonała infrastruktura turystyczna i świetnie przygotowane trasy każdego roku tu przyciągają licznych wielbicieli białego szaleństwa. Oprócz nart, kraj ten kojarzy się przede wszystkim z serem, czekoladą i systemem bankowym. Co warto zobaczyć podczas wizyty Szwajcarii? Które miejsca są szczególnie godne odwiedzenia i uwagi? Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi.
 

Zurych, Lucerna, Berno
Zurych to największe miasto Szwajcarii, czasem błędnie uważane za jej stolicę. Wizytę w mieście rozpocząć można od spaceru po Bahnhofstrasse, czyli znanej z wielu filmów ulicy, pod którą znajdują się skarbce największych banków. Godna polecenia jest też wizyta w kościele pw. Św. Piotra, jest to najstarszy kościół miasta, który może poszczycić się największą w Europie tarczą zegarową. W bliskim sąsiedztwie znajduje się kościół Fraumuenster, w którym na szczególną uwagę zasługują witraże autorstwa Marca Chagalla. Zajrzeć warto też do Muzeum Heidi Weber, w całości poświęconego pracy architekta Le Corbusiera, sam budynek, również będący dziełem sztuki, stanowi ostatnie dzieło twórcy. Jeśli wystarczy nam czasu, warto wybrać się do Kunsthaus, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. Znajdują się tu obrazy i rzeźby pochodzące z XIX i XX wieku. Aby podziwiać panoramę miasta, udać się należy na taras widokowy Lindenhof, z którego rozciąga się imponujący widok na okolicę.

Wizyta w Lucernie to obcowanie głównie z historią, od spaceru po drewnianych mostach, które powstały w średniowieczu, po wizytę na Starym Mieście, które zachowało swój malowniczy, nastrojowy, urokliwy charakter. Głównym przystankiem wszystkich wycieczek jest znajdujący się tu przepiękny pomnik „Umierającego Lwa”, będący jednym z symboli miasta, nie sposób nie zrobić tu pamiątkowej fotografii. Warto również przespacerować się krytym Mostem Klasztornym, pochodzącym z 1933 roku, będącym najstarszym mostem drewnianym w Europie. Kilkaset metrów dalej położony jest niewiele młodszy Most Młyński (datowany na 1408 rok), słynący z tablic z obrazami przedstawiającymi sceny związane ze śmiercią. Na uwagę zasługują również baszta zegarowa, pałac rycerski oraz Wieża Ciśnień z 1300 roku.

W Bernie znajduje się siedziba rządu Szwajcarii, Bundeshäuser, będący siedzibą Zgromadzenia Federalnego, jest udostępniony dla zwiedzających. Główną atrakcją miasta jest jednak wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO starówka. Jej centralnym punktem jest katedra pw. Św. Wincentego, ta imponująca budowla w stylu neogotyckim jest doskonale widoczna z daleka, dzięki swojej ogromnej, ponad stumetrowej wieży. Niezmiernie interesujące są umieszczone w katedrze witraże, przedstawiające sceny ze Starego Testamentu. Zwiedzając miasto nie można pominąć zabytkowych fontann przy ulicy Kramgasse, wśród nich tej najbardziej znanej, Fontanny Wielkoluda, która przedstawia olbrzyma pożerającego dzieci. Na starówce znajduje się też wieża Zytglogge, zbudowana na początku XIII wieku, początkowo służyła ona do celów obronnych, jako więzienie, a później po prostu jako wieża zegarowa. Na wieży znajduje się ogromny zegar, jego figurki przed każdą pełną godziną poruszają się i odgrywają mały spektakl. Wielbiciele malarstwa odwiedzić powinni tutejsze muzeum sztuk pięknych, które posiada ciekawe obrazy autorstwa między innymi Picassa, Matisse’a i Cezanne’a. Amatorom przyrody z kolei z pewnością przypadnie do gustu tutejsze rozarium, szczycące się zbiorem około 200 gatunków róż.

Zermatt i Gruyeres
Zermatt to chyba najbardziej znana szwajcarska miejscowość górska. Leży ona u stóp góry Matterhorn i w całości zamknięta jest dla tradycyjnego ruchu kołowego, poruszać się tu można wyłącznie pojazdami o napędzie elektrycznym. Z Zermatt wyrusza słynny Glacier Express, czyli panoramiczny, luksusowy pociąg, którym dojechać można aż do St. Moritz lub Davos. Na swojej trasie przez Alpy pociąg pokonuje aż 91 tuneli i prawie 300 mostów. Wyprawa gwarantuje niezapomniane wrażenia i mnóstwo zapierających dech w piersiach widoków. Cała podróż zajmuje prawie osiem godzin, ale jest to jedyna w swoim rodzaju przygoda, warto więc z niej skorzystać. Możemy uznać, że będzie to kolejowa wycieczka z przewodnikiem, gdyż na bieżąco informowani jesteśmy o tym, co widzimy.

Gruyesres to miejsce, które z kolei powinni odwiedzić smakosze, gdyż to właśnie tu wytwarzany jest słynny szwajcarski ser gruyere. Przy okazji wizyty w mieście warto zwiedzić też zamek, w którym obecnie znajduje się muzeum sztuki. Jeśli bardziej niż szwajcarskie sery, interesuje nas czekolada, również jesteśmy we właściwym miejscu. Z Gruyeres jest niedaleko, bo tylko okołi 6 km do Broc, w którym znajduje się fabryka czekolady Cailler. Cailler to najstarsza marka czekolady w Szwajcarii, która wytwarza swoje wyroby po dziś dzień, od 1929 roku należy ona do koncernu Nestle. W 2010 roku uruchomiono tu centrum dla zwiedzających, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o historii fabryki i tej marki, no i oczywiście spróbować jej wyśmienitych wyrobów.

Podsumowując, w Szwajcarii każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to czy szukamy piękna przyrody, starych urokliwych miasteczek czy też uczty dla podniebienia. Jest to piękny, bogaty kraj, pełen zabytków i cudownych miejsc do odkrycia, wart odwiedzenia nie tylko w szczycie sezonu narciarskiego, ale również latem.

/ kpl, fot.photoxpress.com/C. Clochard /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: