Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Kurtka na wyprawy w góry - czym się kierować przy wyborze?

Kurtka na wyprawy w góry - czym się kierować przy wyborze?

Wybierając się w góry, powinniśmy bardzo dobrze przygotować się do takiej wycieczki. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór, gdyż jak wiadomo, warunki w górach są nieprzewidywalne, a pogoda może zmienić się dosłownie w każdej chwili. Stąd też bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie obuwie, spodnie oraz przede wszystkim kurtkę.
 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Zanim wyruszymy w góry, powinniśmy dobrze określić naszą trasę oraz sprawdzić ile czasu zajmie nam jej przejście. Jest to o tyle istotne, że po zmroku w górach na nieznanym nam terenie jest bardzo łatwo stracić orientację. Druga kwestia to poinformowanie osób, u których mieszkamy o naszym planowanym wyjściu, trasie oraz planowanej godzinie powrotu. To sprawi, że właściciele kwatery czy pensjonatu, będą mogły poinformować odpowiednie służby, gdyby coś przytrafiło nam się w górach i gdybyśmy potrzebowali pomocy. Pamiętać także należy o zapisaniu numeru telefonu alarmowego – w Polsce jest to 601-100-300.

Kwestia ubioru, czyli dobra kurtka to podstawa
Gdy już mamy wszystko zaplanowane pamiętajmy, żeby dobrze się ubrać. Jaką kurtkę powinniśmy wybrać? To zależy przede wszystkim od pory roku. Jeśli wybieramy się w góry latem w ciepły słoneczny dzień, wystarczy nam kurtka softshell – jest to rodzaj elastycznej lekkiej kurtki uszytej z oddychającego materiału. Kurtka taka chroni nas przed wiatrem, jednak nie jest przeciwdeszczowa, niezależnie czy mamy na myśli kurtki męskie, czy kurtki damskie. Drugim rodzajem są tak zwane hardshelle, to kurtki przeciwdeszczowe, a jednocześnie „oddychające” dzięki specjalnym membranom.

Czym różnią się kurtki męskie od damskich?
Jeśli chodzi o sam skład materiału czy wykonanie, to nie znajdziemy tutaj dużych różnic jednak, jak wiemy płeć piękna poza kwestią funkcjonalności, zwraca także dużą uwagę na kwestie estetyczne. Stąd też kurtki damskie najczęściej występują w dużo bardziej odważnej gamie kolorystycznej, co widać podczas każdej górskiej wędrówki.

Pozostała część ubioru
Poza kurtką drugą najważniejszą częścią ubioru są buty. Tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby miały grubą i elastyczną podeszwę, oraz żeby były nieprzemakalne. Wodoodporność w butach zapewnia specjalna membrana, dzięki którym nawet jak wejdziemy w kałuże, nasze skarpetki zostaną suche. Minusem jest jednak fakt, że takie buty są mniej oddychające. W takie buty powinniśmy zaopatrzyć się jeśli wybieramy się w góry w okresie jesienno-zimowym. W cieplejsze miesiące możemy spokojnie ubrać buty bez membrany.

Ostatnia część garderoby to spodnie, tutaj powinniśmy dopasować je do warunków pogodowych. Latem wystarczą nam cienkie elastyczne spodnie wykonane ze strechu. W pozostałych porach roku warto ubrać spodnie hardshellowe, które zapewniają ciepło i są wodoodporne.

Będąc dobrze przygotowanym, możemy już spokojnie wyruszyć na szlak i cieszyć się z pięknych górskich widoków.

/ Frw /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA