Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Kiedy najlepiej jechać do Kenii?

Kiedy najlepiej jechać do Kenii?

Większość z nas, zapytana o najlepszy termin na urlop, bez zastanowienia podaje lipiec lub sierpień. Tradycyjnie na wyjazdy wybieramy się bowiem w okresie szkolnych wakacji. Czy jednak to zawsze najlepszy termin na urlop? Sprawdźmy, jak wygląda to w przypadku planowania podróży do Kenii.
 

Egzotyczne wakacje przez cały rok
Każdego roku wzrasta liczba osób, które na wyjazd wybierają się poza okresem letnim. Powodem jest nie tylko brak możliwości wzięcia urlopu w lipcu czy sierpniu, ale również niechęć do upałów, szansa na znalezienie tańszej oferty po sezonie, czy chęć odwiedzenia egzotycznego kraju, w którym szczyt sezonu turystycznego przypada na inny okres niż nasze kalendarzowe lato. Do takich miejsc należy właśnie Kenia, jedna z najciekawszych pod względem turystycznym destynacji w Afryce.

Kilka słów o klimacie
Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego, ze względu na położone i charakterystykę ukształtowania powierzchni poszczególne części kraju różnią się pomiędzy sobą pod względem klimatu. Strefa wybrzeża jest gorąca i wilgotna (roczna suma opadów kształtuje się w granicach około 1 000 mm), na północy jest upalnie, pustynnie (roczna suma opadów nie przekracza tu 300 mm), a centralna i zachodnia część Kenii jest ciepła i przyjemniejsza.

Wybierając się w podróż tego kraju koniecznie pamiętać trzeba o występującej tu porze deszczowej. Na wschodzie trwa ona kwietnia do lipca, w pozostałej części kraju występują dwie pory deszczowe, dłuższa od marca do maja, krótsza w listopadzie i grudniu. Podróżowanie w porze deszczowej jest możliwe, często opady trwają zaledwie kilka godzin i pojawiają się raz na kilka dni, aczkolwiek mogą zdarzyć się również kilkudniowe silne ulewy. Wybierając się na wycieczkę w tym okresie, pamiętać należy o szczególnie dokładnej ochronie przeciwko komarami, jako że w tym czasie jest ich zdecydowanie najwięcej.

Najlepsze miesiące na wizytę w Kenii to sierpień i wrzesień (średnia temperatura powietrza około 28-29 °C, średnia temperatura wody około 24-25 °C), oraz nieco cieplejszy okres od stycznia do marca (średnia temperatura powietrza około 28-29 °C, średnia temperatura wody około 27 °C). W terminie wilgotność powietrza jest najmniejsza, co dodatkowo przyciąga turystów, to również najlepszy okres do nurkowania.

Najlepsza pora na safari
Główną atrakcją Kenii, poza pięknymi plażami, są oczywiście jej wspaniałe parki narodowe. Wielu turystów przybywa tu właśnie w celu obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku życiowym. Najlepsza pora na podglądanie zwierząt to pora sucha, szczególną atrakcją jest wielka migracja stad zebr i antylop, które każdego roku w lipcu i sierpniu w poszukiwaniu pożywienia wędrują z Parku Serengeti do Masai Mara, a za nimi wyruszają w pogoń drapieżniki. Jeżeli natomiast odwiedzimy Kenię w porze głównej pory deszczowej, okazać się może, iż położone w górach parki i rezerwaty będą zamknięte.

Ceny wyjazdów
Wycieczki w porze deszczowej są stosunkowo mało popularne, stąd też ich ceny są z reguły najniższe. Rozważając wyjazd w tym terminie odpowiedzieć trzeba sobie na pytanie, co jest dla nas priorytetem – gwarancja pogody, czy oszczędność i brak tłoku. W szczycie sezonu liczyć się trzeba z wyższymi cenami i znacznie większym obłożeniem najpopularniejszych hoteli. Z kolei najdroższe wyjazdy są z reguły w okresie świąteczno-sylwestrowym.

/ kpl, fot.photoxpress.com/Steve /

Komentarze:


piea
2014-05-13


najlepiej jechać tuż po porze deszczowej ze względu na najpiękniejsze, zielone krajobrazy; z tym, ze nie jest to regułą; my byliśmy pod koniec pory suchej (pierwsza połowa marca), a widoki soczyście zielonej sawanny były jak po porze deszczowej, bo w najgorętszym niby czasie: w lutym padało:), więc była pora deszc zowa w porze suchej:), czyli, ze czasem chrzani się ta pogoda nie tylko u nas:)
Ale Kenia jest tak piękna i zapewnia takie emocje że warto tam jechać kiedykolwiek, zawsze, aby tylko móc to wszystko zobaczyć i przeżyć.

Pawel_88
2014-05-12


Przydatny artykuł

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA