Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Kiedy jechać do Tajlandii?

Kiedy jechać do Tajlandii?

Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii? Kiedy wakacje w Tajlandii będą najbardziej udane? Decydując się na wyjazd do Tajlandii musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii, jedną z nich, prawdopodobnie najważniejszą jest wybór pory roku, w której najlepiej udać się do tego pięknego kraju.
 

Wybór pory roku jest związany z warunkami pogodowymi, jak i ze szczytem sezonu, na który przypada masowy napływ turystów z całego świata. Jedno z drugim jest nieodłącznie powiązane. Kwestia ta bywa skomplikowana, ponieważ położenie Tajlandii warunkuje różne strefy klimatyczne, i co za tym idzie - zróżnicowaną pogodę na terenie kraju w poszczególnych okresach.

Tajlandia leży w dwóch strefach klimatycznych: klimatu zwrotnikowego monsunowego w większej części kraju oraz równikowego na Półwyspie Malajskim. Skutkuje to różnicą zarówno temperatur, jak i poziomu wilgotności w poszczególnych rejonach, i tak np. w czasie gdy w Bangkoku może padać, być gorąco i parno, a na Wybrzeżu Andamańskim będzie pogodnie, słonecznie i sucho. Różnice panują nawet pomiędzy samymi miejscowościami wypoczynkowymi i wyspami. Pomimo niewielkiej odległości, w czasie, gdy na Phuket napotkamy ulewne deszcze, na Koh Samui będziemy mieć piękną, słoneczną pogodę i na odwrót.

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku: gorącą, deszczową i chłodną. Przez cały rok jest tu jednak ciepło. Pora gorąca zaczyna się w marcu i trwa do maja. Charakteryzuje się brakiem opadów, wysokimi temperaturami i wysoką wilgotnością powietrza, szczególnie w centralnej części kraju i Bangkoku. Skutkuje tym, że odczuwalna temperatura w stolicy jest znacznie wyższa od rzeczywistej i dochodzi nawet do 38 °C!

Pora deszczowa przypada na okres od końca maja do października. Nie znaczy to jednak, że w tym czasie w całej Tajlandii padają ulewne deszcze. Najwięcej opadów przypada na sierpień i wrzesień, są one krótkotrwałe, ale dość obfite. W tej porze roku na deszcze natrafimy wszędzie, ale oprócz nich, wciąż będą nam towarzyszyć zarówno słońce, jak i upały. Rzadko bowiem zdarza się, że ulewy trwają całe dnie.

Pora chłodna trwa od listopada do lutego. „Chłodna” to tylko umowne określenie, gdyż w dalszym ciągu mamy tu doczynienia z wysokimi temperaturami, dochodzącymi do ponad 30 °C. W tym okresie opady prawie w ogóle nie występują, zdarza się, ale bardzo rzadko, że gdzie niegdzie trafimy na niewielki deszcz. Wilgotność powietrza jest znacznie mniejsza, ale w Bangkoku i okolicach wciąż pozostaje wysoka.

Najlepszym okresem na podróż do Tajlandii jest zdecydowanie pora chłodna, w czasie której nie będą nam doskwierać zbyt wysokie temperatury i deszcze. Pogoda jest wtedy optymalna w całym kraju, idealna zarówno na zwiedzanie, jak i na wypoczynek na plaży. Niektórzy preferują wczesną porę deszczową, jako okres, w którym powietrze jest bardziej rześkie. Należy jednak pamiętać, że poprzez występujące częściej, bądź nawet sporadycznie opady, dostęp do niektórych miejsc, takich jak np. parki narodowe może być utrudniony. Wczesna pora deszczowa nie powinna nam jednak przeszkodzić w pobycie na Południu Tajlandii, na jednej z tutejszych plaż. Zdecydowanie odradza się podróż w czasie pory gorącej ze względu na zbyt wysokie temperatury i wilgotność powietrza. Gdyby jednak zdarzyło się, że pojawimy się w Tajlandii w okresie od marca do maja, najlepiej od razu udać się na wybrzeże, aby upały rekompensować sobie kąpielami w morzu.

Większość biur podróży wyjazdy do Tajlandii organizuje właśnie w porze chłodnej. Skutkuje to masowym napływem turystów do tutejszych miejscowości wypoczynkowych. Tajlandia jest bardzo modnym kierunkiem nie tylko wśród przybyszów z Europy, ale także z pobliskiej Australii. Lato w Australii, a co za tym idzie sezon urlopowy zaczyna się w okolicach grudnia, stąd takie miejsca jak np. Phuket będą w tym czasie bardzo oblężone. Jeżeli ktoś szuka spokoju, może wybrać inną, mniej korzystną porę roku, lub zamiast tego, zdecydować się na mniej popularne miejsce wypoczynkowe.

Podsumowując, najlepszą porą na wyjazd do Tajlandii jest okres od listopada do lutego. Jest to czas, w którym zarówno zwiedzaniu zabytków, poznawaniu kultury i obyczajów, jak i wypoczynkowi na plaży towarzyszyć będzie ładna pogoda. Jak twierdzą niektórzy, każda pora roku jest dobra, a jej wybór zależy wyłącznie od celu naszej podróży. Nad morze można tu bowiem jechać zawsze, gdyż o każdej porze roku, znajdzie się miejsce, w którym zarówno pogoda, jak i inne czynniki będą jak najbardziej sprzyjające udanemu wypoczynkowi.

/ mzi /

Komentarze:


kangur
2014-10-01


Wlasnie wrocilismy z Krabi. Bylismy tam we wrzesniu, czyli w porze deszczowej i oprocz paru pochmurnych dni, mielismy caly czas piekna sloneczna pogode. Padalo prawie co noc i dwa razy wieczorem, ale byly toi przelotne deszcze. To druga nasza podroz do Tajlandii w porze deszczowej i drugi raz mielismy super pogode. Ceny natomiast byly duzo nizsze niz w glownym sezonie :)

pilarosiu
2013-11-17


bardzo przydatne informacje

korra
2013-06-24


Jak dla mnie to nawet lepiej, że jadę tam w porze deszczowej, taka ulewa ochłodzi trochę powietrze, a ja za bardzo dużymi upałami nie przepadam. Liczę, że uda nam się zrealizować cały przewidziany przez Alfą plan wycieczki. Myślę, że będzie to niezapomniana podróż.

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA