Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Jak dobrać buty na narty? Wskazówki dla początkujących narciarzy

Jak dobrać buty na narty? Wskazówki dla początkujących narciarzy

Wybór odpowiednich butów narciarskich jest niezwykle ważny - to od nich zależy komfort jazdy, bezpieczeństwo narciarza i zadowolenie z zimowego wyjazdu. Wiele osób, które dopiero rozpoczyna przygodę z tą popularną dyscypliną sportową, zadaje sobie pytanie: jak dobrać buty na narty? Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie internetowym bądź stacjonarnym?
 

Nowe buty narciarskie czy używane?

Niejeden początkujący narciarz stoi przed dylematem, co kupić: nowe, czy używane buty na narty? Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że nowe buty narciarskie to spora inwestycja. Jednak każdy doświadczony miłośnik zimowego szaleństwa przyzna, że warto wydać większą kwotę i kupić dobrej jakości buty - dopasowane do naszych potrzeb, gdyż posłużą nam one znacznie dłużej, niż jeden sezon. Kupno butów narciarskich z drugiej ręki, to tylko pozorna oszczędność, tak naprawdę nie wiemy w jakim są stanie. Poza tym każda stopa różni się nieco kształtem i para butów na narty z rynku wtórnego, może być w pewnym stopniu rozjeżdżona, gdyż dopasowała się do anatomii stopy poprzedniego użytkownika.

Na jakie parametry butów narciarskich zwrócić uwagę?

  • Rozmiar butów narciarskich (długość wkładki)

Jak dopasować rozmiar butów na narty? Najpierw należy zmierzyć szerokość stopy w najszerszym miejscu oraz jej długość w cm (w przypadku długości, otrzymaną wartość zaokrąglić do 0,5 cm w górę). Aby upewnić się, czy dany model jest dla nas odpowiedni, należy nie tylko przymierzyć, ale też zapiąć but oraz przyjąć pozycję narciarską. Jeśli palce nie będą stykały się z przodem miękkiej wkładki tzw. „kapcia”, oznacza to, że but jest dobrze dopasowany (wskazane jest przetestowanie założonych butów przez 10-15 minut). Ważna wskazówka - podczas mierzenia należy ubrać cienkie skarpety!

Zdecydowanie nie warto kupować za dużych butów (wielu początkujących narciarzy popełnia ten błąd), czy kierować się tylko ich atrakcyjnym wyglądem (to, że but narciarski jest modny i designerski, wcale nie oznacza, że dobrze spełni swoją praktyczną funkcję).

  • Twardość butów narciarskich (tzw. flex)

W przypadku osób początkujących, buty na narty powinny być ultra miękkie, aby adept narciarstwa czuł się naprawdę wygodnie podczas wielogodzinnej nauki jazdy, czy szlifowania podstawowych umiejętności. Im twardszy, bardziej sztywny but (wyższy flex), tym mniej komfortowy, ale też bardziej precyzyjny (znacznie lepiej przenosi wkładaną przez narciarza energię w skrętach). Dla początkujących kobiet optymalne będą modele z flexem do 60, a dla mężczyzn do 70. Warto przymierzyć kilka modeli o podobnym flexie dla porównania.

  • Cena butów narciarskich

Ile kosztują nowe buty narciarskie przyzwoitej jakości? Dużo zależy od producenta i zastosowanej technologii oraz możliwości finansowych kupującego. Znajdziemy na sklepowych półkach zarówno modele za 300 złotych, jak i za 3000-4000 tysiące złotych. W przypadku początkujących narciarzy, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 800-1200 złotych. Sporo zaoszczędzimy, decydując się na zakup butów na narty poza sezonem, wówczas ceny wielu modeli są niższe nawet o 20-40%.

  • Sposób zapięcia butów narciarskich i jakość wykonania

Ważnym elementem buta na narty jest zewnętrzna klamra, która umożliwia stabilne i solidne zapięcie buta. Klamry są produkowane z kompozytu, aluminium, tytanu, karbonu (droższe modele). Optymalna liczba zapięć z klamrami i regulacją dla narciarzy bez doświadczenia to 3-4 (im więcej klamer, tym lepiej stopa trzyma się w bucie).

Jak widać, staranny i przemyślany dobór buta narciarskiego, to klucz do wygodnej jazdy i udanego urlopu zimowego. Poszukując idealnych butów należy też uwzględnić poziom opanowania techniki i czas, jaki będziemy spędzać na stoku.

Podsumowując, buty na narty to istotny element składowy sprzętu narciarskiego (na równi z nartami zjazdowymi). Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na ich wybór tak, aby jazda na nartach dostarczała maksimum przyjemności i była bezpieczna.

/ Fre /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA