Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Hiszpania na własną rękę

Hiszpania na własną rękę

Hiszpania to wakacyjny cel podróży wielu z nas - upalne i słoneczne dni, turkusowe morze, kilometrami ciągnące się szerokie piaszczyste plaże. Skuszeni tym idyllicznym obrazkiem turyści wyruszają na hiszpańskie wybrzeża, by wypoczywać na piaskach Costa de Sol czy przemierzając miejską plażę Barcelonete w słynnym mieście Gaudiego. Żeby mieć swobodę zwiedzania Hiszpanii, warto odwiedzić ten kraj nie z biurem podróży, ale na własną rękę.
 

Hiszpania to kraj nie tyle rozległy, co różnorodny, stąd by ją dobrze poznać najlepiej zwiedzić co najmniej kilka regionów - poznać ich odrębną kulturę, czasem i lokalny język, nie wspominając już o kuchni. Dlaczego by nie wsiąść w samolot, dolecieć na jedno z hiszpańskich lotnisk w Madrycie, Barcelonie czy andaluzyjskiej Maladze i rozpocząć hiszpańską podróż na własną rękę? Dla odważnych i ciekawych tego południowego kraju poniżej przedstawiamy garść porad jak podróżować po Hiszpanii, gdzie warto pojechać i jak choć przez chwile żyć po hiszpańsku!

Jak dojechać?

Do Hiszpanii najszybciej z Polski dostaniemy się samolotem. Z kilku polskich miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Katowic czy Gdańska dostaniemy się do hiszpańskich miast takich jak Madryt, Barcelona, Malaga, Alicante czy na Majorkę. By kupić bilety w cenach promocyjnych, już nawet od 150 zł w dwie strony, warto śledzić ofertę latających tam przewoźników: LOT, Wizzair, Ryanair, Vueling czy Norwegian. Dojazd innym środkiem transportu niekoniecznie będzie tańsze, ale co najważniejsze zajmie nam o wiele więcej czasu. Jeśli jednak ktoś nie lubi latać bądź ma trochę więcej czasu na przejazd przez Europę, z Polski dostępne są autobusowe połączenia do Hiszpanii, niestety podróż trwać będzie ponad 48 godzin. Zawsze dobrym pomysłem jest przejazd samochodem czy też autostop - pamiętajcie jednak, iż ten w Hiszpanii jest nielegalny i za łapanie okazji przy drodze może zatrzymać nas policja!

Poruszanie się po Hiszpanii

Poruszanie się autobusem w Hiszpanii

W Hiszpanii połączenia lotnicze, kolejowe jak i autobusowe są bardzo dobrze rozwinięte. Loty wewnątrzkrajowe obsługiwane są nie tylko przez narodowego przewoźnika Iberię, ale także przez linie niskokosztowe, z pośród których najpopularniejszą i jednocześnie najtańszą jest Ryanair. Loty kupimy już od 10 euro za przelot w jedną stronę. W trasie spędzimy około godziny - półtorej, oczywiście w zależności od wybranego lotu. W Hiszpanii obecnie lotnisk, szczególnie tych małych regionalnych, jest aż za dużo - rząd hiszpański bardzo mocno inwestował w infrastrukturę lotniskową kilka, kilkanaście lat temu, wykorzystując na ten cel duże srodki unijne. Nowe lotniska powstawały więc jak grzyby po deszczu, każdy region chciał mieć swoje lotnisko starając się w ten sposób podnieść jego szanse na większe wpływy głównie z turystyki, licząc na tłumy lądujących tam turystów. Rzeczywistość jednak okazała się nieco inna - małe lotniska powoli obumierają kosztem największych portów takich jak Madryt, Barcelona, Malaga czy Valencia. Faktem jest jednak to, iż dzięki dużej sieci lotnisk regionalnych, łatwo poruszać się między nawet odległymi regionami kraju - Ryanair zdominował większość z nich i obecnie często oferuje atrakcyjne promocje na tego typu przeloty.

Połączenia kolejowe w Hiszpanii są zdominowane prawie całkowicie przez szybką kolej AVE - ta już w zaledwie kilka godzin przewiezie nas z najdalszych zakątków kraju. To oczywiście duży plus, niezaprzeczalny jest także wysoki komfort jazdy. Jest jednak jeden minus - koszt biletu. Przykładowo, za przejazd szybką koleją między Madrytem a Barceloną kosztuje około 100 euro, choć dystans 620 km pokonuje zaledwie w 2,5 godziny. Pociąg osiąg prędkość 350 km/h!

Najlepszym transportem publicznym do podróżowania po kraju wydaję się być autobus. Sieć tras jest dobrze rozwinięta, dzięki autostradom czas przejazdu nie jest zbyt długi, a w promocyjnych cenach bilety możemy kupić w bardzo niskich cenach. Najwięksi i najbardziej znani przewoźnicy to m.in. Alsa, Eurolines, Lycar, Comes, Daibus, Therpasa. Na pokładzie autobusów standardem jest darmowe wifi, gniazdka elektryczne, wygodne fotele, w niektórych w zagłówkach foteli zamontowane są dotykowe monitory, na których w czasie podróży obejrzymy filmy czy posłuchamy muzyki. Wiele firm oferuje połączenia bezpośrednio z lotnisk do wybranych miast w kraju.

Ci, którzy preferują podróżowanie samochodem z łatwością zaplanują przejazdy po całym kraju, wiele miast i regionów połączonych jest siatką autostrad i dróg szybkiego ruchu. Pamiętajcie, że część z nich jest płatna! Podobnie jak i w innych krajach, w Hiszpanii samochodów wypożyczymy w jednej z międzynarodowych wypożyczalni takich jak Herz, Europcar, Avis itd. Poza sezonem ceny za wynajem na dzień zaczynają się już nawet od 10 euro. Poruszając się po kraju samochodem pamiętajmy, że Hiszpanie, jak większość narodów południa, przywiązuje mniejszą wagę do przepisów czy raczej zachowawczej jazdy. Jeśli chodzi o autostop, tak jak wspominaliśmy wcześniej, jest on nielegalny w Hiszpanii, choć mimo to przy drogach napotkamy autostopowiczów, najczęściej z innych części Europy (często też Polaków!) bądź też innych kontynentów, szczególnie Ameryki Południowej. Zdarza się jednak, że muszą oni dość długo czekać na podwiezienie, gdyż wielu Hiszpanów nie jest obeznanych z ideą autostopu.

Kiedy najlepiej jechać do Hiszpanii?

Jak wiadomo Hiszpania najbardziej oblegana jest przez turystów w sezonie, czyli między majem a wrześniem. Nadmorskie wybrzeża pełne są wtedy wczasowiczów, ceny nieco wzrastają, trudniej o nocleg czy tanie loty. Jeśli jednak nie zależy nam na temperaturach powyżej 30 stopni, warto pomyśleć o wyjeździe do Hiszpanii wczesną wiosną czy późną jesienią - turystów jest już wówczas znacznie mniej, a pogoda wciąż sprzyja. Oczywiście ze względu na dużą powierzchnię kraju nieco inne warunki klimatyczne będą panowały na północy niż na południu. Gdy w zimie na północy kraju np. w Asturii może spaść śnieg, wówczas na południu w Andaluzji temperatury mogą utrzymywać się między 10 a 15 stopni z pełnym słońcem - chyba że wybierzemy się w góry Sierra Nevada niedaleko andaluzyjskiej Granady, gdzie zimą panują idealne warunki na narty czy snowboard.

Gdzie pojechać?

Hiszpania, będąc jednym z największych krajów w Europie pod względem powierzchni, wciąż jest równocześnie jednym z najbardziej zróżnicowanych, nie tylko pod względem geograficznym, ale przede wszystkim kulturowym czy kulinarnym. Wiele regionów bardzo podkreśla swoją odrębność, niektóre jak Katalonia, do dziś walczą o autonomię. Podczas planowania podróży po Hiszpanii dobrze jest przyjrzeć się więc każdemu regionowi z osobna. Kilka wartych uwagi miejsc to na pewno andaluzyjska Granada, region Andory, położone niedaleko Madrytu Toledo, Santiago de Compostela w północno-zachodniej części kraju i słynny szlak św. Jakuba, kraj Basków i wiele innych. Hiszpania to oczywiście nie tylko sam półwysep Iberyjski, ale także wiele wysp - Baleary oraz Wyspy Kanaryjskie. Są to oczywiście regiony mocno wykorzystywane turystycznie, choć część z nich do dziś pozostają odkryte tylko przez lokalną ludność, o niezwykłych walorach naturalnych, unikatowych czasem w skali świata! Odwiedzając hiszpańskie wyspy świetnym pomysłem jest wybranie się do jednego z parków narodowych, obfitych w niespotykane wyspowe gatunki fauny i flory - szczególnie na wulkanicznych Kanarach!

Życie po hiszpańsku

Podczas naszej podróży po Hiszpanii grzechem byłoby choć trochę nie spróbować żyć jak lokalni mieszkańcy - relaksować się podczas popołudniowej sjesty (pamiętajcie o zamykanych wówczas sklepach i wszelkich punktach usługowych!), pić poranne cafe con leche w szklance, obiad (a raczej kolację) rozpoczynać nie wcześniej niż o 20 by mieć siłę tańczyć w rytm hiszpańskich rytmów do samego rana. Zapomnijcie o pośpiechu, zapiszcie w notatniku słówko manana (hiszp. jutro) i używajcie go jak najczęściej. Jeżdżąc samochodem komunikujcie się z innymi kierowcami za pomocą klaksonu - czegokolwiek nie chcielibyście przekazać, im więcej tym lepiej! Zapoznajcie się z nowymi smakami - świeżych krewetek, ośmiornic, suszonej szynki jamon i długo dojrzewających serów. Rozkoszujcie się oliwkami, lokalnym winem, spróbujcie andaluzyjskiego sherry z Jerez de la Frontera. Que tengais buen viaje!

/ mko, fot. Fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: