Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co warto zwiedzić w Andaluzji?

Co warto zwiedzić w Andaluzji?

Hiszpania to kraj duży i bardzo różnorodny. Poszczególne regiony mają do zaoferowania turystom inne atrakcje i wrażenia. Jak kraj długi i szeroki, tak krajobraz zmienia się z każdym kilometrem. Sprawdziliśmy, co warto zobaczyć podczas pobytu w Andaluzji.
 

O regionie
Andaluzja jest jedną z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Leży na południu kraju i obejmuje większość historycznego regionu o tej samej nazwie. Stolicą jest Sevilla. Pozostałe ważne miasta to Granada, Cordoba i Malaga. Andaluzja jest ojczyzną flamenco, które jest mocno wpisane w tradycje regionalne. We wspólnocie autonomicznej mieszka ponad 8 mln ludzi. Symbolem Andaluzji są białe domy z niebieskimi elementami, a także biało-niebieskie, bogato zdobione azulejos (płytki ceramiczne).

Krajobraz Andaluzji jest bardzo zróżnicowany. Z każdym przejechanym kilometrem się zmienia, a to za sprawą ukształtowania terenu i klimatu. Od wschodu wpływa na niego Morze Śródziemne, od zachodu Ocean Atlantycki, a od północy góry Sierra Morena. Zimą można więc wybrać się na narty, a przez większą część roku wygrzewać na słońcu na wybrzeżu. Od zachodu wyróżnia się Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical oraz Costa Almeria.

Jak zwiedzać Andaluzję?
Jest to równie ważne pytanie przed wycieczką do Adaluzji jak „co zwiedzić”. Bo zanim sprawdzimy gdzie warto się wybrać, dobrze jest zastanowić się, czym się poruszać. Szczególnie jeśli zamierzamy poznać region i sporo się przemieszczać. Warto przeliczyć, czy bardziej opłaca się podróżować autobusami, pociągami czy wynajętym samochodem. Przy założeniu, że podróż odbywają dwie osoby, które nie mają zniżek studenckich i sporo jeżdżą pomiędzy miastami okaże się, że najkorzystniej jest wynająć mały, niezbyt drogi samochód. Oprócz oszczędności daje on wolność, bo nie ogranicza rozkładami jazdy oraz przystankami. Można stanąć w wybranym przez siebie miejscu czy dojechać w trudno dostępne tereny. Podróż autobusem czy pociągiem tego nie zagwarantuje.

Co warto zobaczyć w regionie?
Jak Andaluzja długa i szeroka, tak różnorodna i interesująca. Najlepiej zobaczyć wszystko, ale wiadomo, że to nie jest łatwe. W każdej z ośmiu prowincji regionu jest co najmniej kilka interesujących miejsc, zarówno miast, miasteczek, jak i plaż oraz naturalnych krajobrazów.

Miasta i miasteczka
Wybierając większe miasta warto zajrzeć do Granady, Cordoby i Sevilli. W Granadzie można poczuć jej arabski charakter, a dzięki tysiącom orientalnych straganów przywieźć ciekawą pamiątkę. Cordoba zauracza andaluzyjską, białą starówką, kwiatami oraz La Mezquitą. Dawny meczet, a obecnie katedra zachwyca biało-czerwoną kolumnadą i połączeniem różnych typów architektury. Sevilla natomiast zaprasza na pokazy flamenco, corridy oraz spacer po starym mieście.

Z mniejszych, ale równie ciekawych miast wymienić należy Cadiz leżące na półwyspie na zachodzie Andaluzji, które jest najstarszym miastem na półwyspie Iberyjskim. Nieduże miasto oferuje zarówno zwiedzanie zabytków i ciekawych muzeów, jak i relaks na plaży. Na zachodzie leży też El Rocio, w którym czas się zatrzymał. Nie ma tam asfaltowych dróg, a niektórzy mieszkańcy wciąż porzuszają się konno. W maju lub czerwcu, podczas święta Zesłania Ducha Świętego El Rocio zmienia się w kolorowe, tańczące flamenco miejsce pielgrzymek. Warto też odwiedzić Rondę - miasteczko leżące po dwóch stronach wąwozu rzeki Guadalevín, ale tylko jeśli nie ma się lęku wysokości. Gaudix leżące niedaleko Granady przyciąga turystów osiedlem troglodytów. W okolicy jest wiele jaskiń i niektóre z nich wciąż są zamieszkiwane. Warto zobaczyć w jakich warunkach żyją współcześni jaskiniowcy. W prowincji Malaga można pojechać do Frigiliany. To położone na zboczu góry białe miasteczko urzeka obecnymi wszędzie kwiatami, krętymi i stromymi uliczkami oraz widokiem na morze. Dobrym pomysłem jest wybranie jakiegoś małego, andaluzyjskiego miasteczka i zatrzymanie się w nim na chwilę, aby poczuć klimat Adaluzji.

Wybrzeże i natura
Licząc na wypoczynek nad wodą trzeba się zdecydować na fajne miejsce. Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical czy Costa Almeria - wszystkie oferują plaże i hotele. Warto rozważyć jednak, co oprócz plażowania będziemy chcieli odwiedzić i wtedy wybrać bliskie tym atrakcjom miejsce na wybrzeżu. Niezwykle kuszącą propozycją może się okazać wypoczynek na Cabo de Gata (Costa Almeria). Przylądek będący parkiem krajobrazowym zapewnia widoki rodem z westernu, a tamtejsze plaże są piaszczyste i ładne. Oprócz morza oraz piasku oferują piękne widoki na górzyste tereny przylądka. Białe, malutkie miejscowości rybackie dodają uroku malowniczemu przylądkowi. Wybierając Costa del Sol nad Oceanem Atlantyckim warto zajrzeć do Parku Narodowego Donana. Zielone tereny na mokradłach są idealnym miejscem, żeby spotkać flamingi oraz mnóstwo innych gatunków ptaków. Rozlewisko rzeki Guadalquivir to również miejsce bujnej roślinności, której na gorącym wybrzeżu Andaluzji nie ma zbyt wiele.

Wybierając na wakacje Andaluzję, każdy znajdzie coś dla siebie. Są góry, wybrzeże, bogate w zabytki miasta, ciekawa przyroda i interesująca kultura. To wszystko sprawia, że warto poznać niewątpliwy urok i piękno południa Hiszpanii.

/ kan, fot. Mromacho, licencja CC BY-SA 4.0 /

Komentarze:


dominator1
2017-02-13


Polecam takie miejsca jak Ronda, Mijas, Gibraltar, Sewilla, Setenil de las Bodegas (miasto w skale) Granada, Nerja, Marbella i kilka innych :) Więcej o andaluzji na http://wycieczkiandaluzja.pl/

piea
2015-05-03


ja bardzo polecam też cudewne MIJAS; będąc w Andaluzji i mając 1 dzień wolny- warto tam się udać; wrażenia niezapomniane

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: