Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zwiedzić w Marmaris?

Co zwiedzić w Marmaris?

Co warto zwiedzić w Marmaris w Turcji? Miasto Marmaris jest jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów na tureckim wybrzeżu. Oprócz pięknych plaż i ekskluzywnych hoteli miasto oferuje mnóstwo atrakcji. Podpowiadamy, co warto zwiedzić w tym niezwykłym miejscu!
 

Wspaniałości Sulejmana
Najbardziej charakterystycznym punktem jest górujący nad Marmaris zamek. Jest to jeden z najstarszych zabytków miasta. Początki istnienia budowli szacuje się na VI w. p.n.e., kiedy tereny te nosiły nazwę Physkos. Podwaliny zamku stworzyli Jonowie, jednak dopiero postęp w architekturze dokonany za czasów Aleksandra Macedońskiego sprawił, że budowla zyskała strategiczne znaczenie. Pierwszym władcą, który oprócz walorów logistycznych dostrzegł również niewątpliwą urodę tego miejsca był Sulejman Wspaniały, jeden z najwybitniejszych władców w historii kraju. Sułtan postanowił rozbudować zamek tak, by stał się rezydencją godną koronowanych głów. Niestety, kilkaset lat później, wysiłków Sulejmana nie doceniła flota francuska, która w czasie I Wojny Światowej zbombardowała budowlę. Pozostałości zamku budziły lęk oraz były źródłem wielu legend dotyczących złych duchów aż do lat ’70 ubiegłego wieku, kiedy to miejscowe władze wpadły na pomysł renowacji zabytku i zrobienia z niego głównej atrakcji turystycznej regionu. Bardzo szybko przystąpiono od słów do czynów, dzięki czemu dzisiaj tereny zamku odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów. Zamek urzeka starannością renowacji oraz niezwykłą atmosferą otrzymaną dzięki hodowli egzotycznych kwiatów na dziedzińcu oraz wybudowaniu fontanny i postawieniu hellenistycznych rzeźb. Budowla stanowi oazę spokoju w samym sercu zatłoczonego i hałaśliwego miasta.

Widok na marinę w MarmarisTureckie St. Tropez
Wizytówką Marmaris jest jeden z najnowocześniejszych i najbardziej ekskluzywnych portów jachtowych na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Do mieszczącej 700 jachtów mariny niemal codziennie przybijają jednostki z całego świata. Wśród nich niejednokrotnie znajdują się łodzie najbogatszych ludzi globu oraz gwiazd show businessu. Wycieczka do portu stanowi wspaniałą atrakcję nie tylko dla wilków morskich, ale i szczurów lądowych, które mogą podziwiać luksus i blichtr godny Hollywood.

W okolicach portu znajduje się pomnik ojca nowoczesnej Turcji, Ataturka. Ciężki i nieco socrealistyczny monument jest jednym z najchętniej fotografowanych punktów Marmaris. Wszak każdy chce mieć zdjęcie z wodzem!

Armani zawsze tani
Najbardziej obleganym przez turystów miejscem w miasteczku jest zadaszony deptak stanowiący unowocześnioną wersję typowego dla Turcji bazaru. Na znajdującym się w ścisłym centrum deptaku można kupić dosłownie wszystko - począwszy od tradycyjnych wyrobów cukierniczych przez biżuterię, skóry i rękodzieło, aż do nowinek technologicznych w okazyjnych cenach. Największym powodzeniem cieszą się jednak ubrania. Zarówno duże sklepy, jak i małe stoiska wręcz pękają w szwach od ilości bluz, bluzeczek, koszulek, spodni, spódnic i kurtek - wszystkich „markowych” i niezwykle tanich. Turcja podróbkami stoi, a każdy turysta wyjeżdża z niej zaopatrzony przynajmniej w jedną z nich. W Turcji Armani jest zawsze tani!

Bar za barem
Aby poznać kolejną atrakcję Marmaris należy poczekać do zachodu słońca. Tuż po zapadnięciu zmroku arteria zwana „ulicą barów” zamienia się w tętniący muzyką organizm, swoiste miasto w mieście, do którego ściągają rzesze spragnionych zabawy turystów. Każda z dyskotek jest inna i oferuje oryginalne atrakcje. Jednego wieczoru możemy bawić się w iście orientalnym stylu obserwując tańce brzucha i paląc shishę, oddawać się narkotyzującym dźwiękom trance’u i brać udział w imprezie w gangsterskim stylu okraszonej muzyką prosto z Bronxu. Ulica barów uspokaja się dopiero wraz z pierwszymi promieniami słońca.

Spacerem do sypialni
Podczas gdy ulice Marmaris tętnią życiem (i hałasem) oddalone o kilkanaście minut spacerem Icmeler pogrąża się we śnie. Zwane sypialnią Marmaris miasteczko słynie z niezwyklej urody flory, szerokich plaż (których, niestety, brakuje w samym Marmaris) oraz sennej atmosfery. Będąc w Marmaris warto udać się w kierunku odmiennym niż setki spragnionych zabawy turystów i cieszyć się spokojem oraz niezwykłą przyrodą Icmeler.

Kolos z Rodos
Wakacje w Marmaris mogą być doskonałą okazją do poznania nie tylko fragmentu tureckiego wybrzeża, ale i jednej z najpiękniejszych greckich wysp. Z miejskiego portu codziennie kursują promy do stolicy wyspy Rodos, skąd można rozpocząć zwiedzanie całej wysepki. Jeśli nie lubimy samotnie zwiedzać nieznanych miejsc, możemy wykupić zorganizowaną wycieczkę fakultatywną w jednym z miejscowych biur podróży lub u rezydenta.

Marmaris jest jednym z najciekawszych urlopowych kurortów w tej części Morza Śródziemnego. Miasteczko łączy w sobie wszystko, co potrzebne jest do wspaniałego wypoczynku. Oprócz bogatej historii i licznych zabytków, na turystów czeka mnogość atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu. Wszystkie te walory w połączeniu z niezwykłymi krajobrazami i gościnnością Turków dają doskonałą mieszankę, dzięki której do Marmaris nie tylko chce się pojechać, ale i wielokrotnie wracać.

/ mkn, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: