Wenecja - miasto na Północy Włoch, położone nad Morzem Adriatyckim. Jego centrum historyczne wznosi się na archipelagu małych wysp oddzielonych między sobą siecią kanałów. Założone zostało w 452 r. Początkowo zasiedlane było przez uciekinierów przed najazdami Hunów. Miasto przeszło pod panowanie Bizancjum, ale zdołało uzyskać niezależność. Wenecja była swoistym miastem- państwem, którym rządzili książęta - dożowie. Do czasów wielkich odkryć geograficznych Republika Wenecka przeżywała rozkwit dzięki handlowi jedwabiem i przyprawami. Potem jej znaczenie zaczęło słabnąć. W 1797 r. została zdobyta przez Napoleona, a następnie włączona do Austrii. Dopiero w XIX w. przyłączono ją do Królestwa Włoch.
Wenecja jest charakterystycznym miastem bez samochodów i komunikacji naziemnej. Transport odbywa się tu droga wodną. Największy z kanałów - Kanał Grande ma 3,8 km długości i 30-70 m szerokości. Różne punkty miasta połączone są ze sobą mostami. Dzięki jej urokowi, Wenecję wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest także nazywana „Miastem Zakochanych”. Zarówno jej zabytki, jak i słynny karnawał przyciągają tu rzesze turystów.
Centralnym punktem miasta jest Plac św. Marka. Wokół niego wznoszą się Bazylika św. Marka, Pałac Dożów, Loggietta i Wieża Zegarowa. Przez wieki przebudowywany plac zachował swój pierwotny plan. Bazylika, której konsekracja odbyła się w 832 r. jest symbolem Kościoła Miejskiego i jego politycznej władzy. Początkowo była kaplicą dożów. Od XIX w. stanowiła siedzibę Patriarchy. Budowla została wzniesiona w stylu bizantyjskim. Wieńczy ją 5 portali i 5 kopuł. W każdym portalu znajdują się mozaiki z przedstawieniami momentów związanych z odzyskaniem ciała św. Marka.
Wnętrza świątyni kryją jego relikwie. W środku Bazylika podzielona jest rzędami marmurowych kolumn na 3 nawy. Ściany, kopuły i sklepienia pokrywają liczne mozaiki. Mieszają się tu różne style: bizantyjski, romański i wczesnochrześcijański. Za ołtarzem głównym stoi tzw. Złoty Ołtarz. Wszystkie elementy wypełniające wnętrza świątyni są zabytkowe i w większości pochodzą z Konstantynopola.
Charakterystycznym obiektem na Placu św. Marka jest Wieża Zegarowa. Została ona wybudowana pod koniec XV w. przez Codussiego. Jej rozbudowę zakończono w XVIII w. Na szczycie wieży znajduje się zegar, przy którym figurki Mori z brązu wybijają godziny. Nad placem góruje także ok. 100-metrowej wysokości Dzwonnica św. Marka. Wcześniej stała tu wieża ostrzegawcza. Wielokrotnie ją przebudowywano, a kiedy w 1902 r. przewróciła się, odbudowano ją na wzór poprzedniej. U jej stóp znajdziemy Loggiettę del Sansovino. Znajdują się tu 4 figury z brązu przedstawiające Apolla, Merkurego, Pokój i Minerwę.
Kolejną monumentalną budowlą otaczającą Plac św. Marka jest Pałac Dożów - siedziba władców i rządu Wenecji. Zbudowany został on na początku IX w. W ciągu tysiącleci był przebudowywany i rozbudowywany przez kolejnych dożów. Po utracie niepodległości przez Republikę Wenecką w pałacu zasiadali władcy francuscy i austriaccy. Obecnie znajduje się tu Muzeum dell’ Opera.
Oprócz Placu św. Marka popularnymi miejscami na mapie Wenecji są Most Westchnień i Most Rialto. Most Westchnień łączył Pałac Dożów z tzw. Nowymi Więzieniami, które zostały pobudowane po drugiej stronie kanału. Wybudowano go na początku XVII w. według projektu Antonia Contina. Mostem tym prowadzeni byli więźniowie na rozprawy sądowe i to prawdopodobnie im miejsce to zawdzięcza swoja nazwę. Most Rialto pierwotnie wykonany był z drewna, jednak po licznych niebezpiecznych zdarzeniach postanowiono go wznieść z kamienia. Jego budowę, według projektu Antonia da Ponte ukończono w 1592 r. Znajduje się na nim wiele sklepików i straganów, w których można zakupić weneckie pamiątki.
W Wenecji znajdziemy także wiele zabytkowych kościołów. Jednym z nich jest piękny, wzniesiony w XVII w. Kościół Santa Maria della Salute. Świątynia ta jest przykładem barokowej architektury weneckiej. Kolejnymi wartymi odwiedzenia są m. in. Kościół Degli Scalzi z XVII w., Kościół San Simeon Piccolo z IX w., Kościół San Marcuda z IX w., Kościół San Moise wybudowany w VIII w. i przebudowany w X w., oraz IX-wieczny Kościół San Zaccaria. Znanym obiektem jest również Kościół San Giorgio Maggiore z XVI w.
Będąc w Wenecji warto wybrać się na rejs gondolą po Kanale Grande oraz na Riva Degli Schiavoni, które jest miejscem spotkań i spacerów mieszkańców miasta. Można także odwiedzić jedną z tutejszych galerii, w tym Galerię Franchetti mieszczącą się w Pałacu Ca’d’Oro.