Oferty dnia

Florencja we Włoszech

Florencja - miasto położone w centralnej części Włoch, stolica regionu Toskania. Pierwszy ośrodek miejski powstał tu dzięki plemieniu Etrusków. W czasach Cesarstwa Rzymskiego był centrum handlowym. Miasto od XI w. przeżywało okres wielkiego rozkwitu. Na jego terenie działali i tworzyli m.in. Brunetto Latini, Dante Alighieri, Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Florencja została wcielona do Królestwa Zjednoczonych Włoch w II poł. XIX w.

Centralnym i najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta jest Piazza del Doumo (Plac Katedralny), gdzie wznosi się największy zabytek Florencji - Katedra Santa Maria del Fiore. Świątynię budowano aż 600 lat, burząc i tworząc na nowo wizje kolejnych architektów. Ukończono ją dopiero pod koniec XIX w. Budowla osiągnęła długość 155 m, a jej 42- metrowa kopuła dumnie góruje nad miastem. Fasada została wykonana z połączenia białego, zielonego i różowego marmuru.

Na placu obok katedry wznosi się ośmiokątne baptysterium oraz 85-metrowa dzwonnica. Baptysterium zdobią wykonane w XIV i XV w. drzwi z brązu autorstwa Andrea Pizano i Lorenzo Ghiberty. Za katedrą znajduje się Museo dell’ Opera del Doumo, gdzie prezentowane są rzeźby z różnych epok sztuki florenckiej.

Będąc we Florencji warto przespacerować się Dzielnicą Dantego, gdzie napotkamy na okazałe wieże z XII i XIII w, Kościół Orsanmiehere z XIII w., oraz na Pałac Bargello, w którym obecnie mieści się muzeum z kolekcją rzeźb florenckich. Warto udać się na Piazza della Signiora, który od najdawniejszych czasów, niezależnie od pory dnia tętni życiem. Znajduje się tu Fontanna Neptuna - dzieło Bartolomea Ammanatiego oraz Pałac Vecchio z monumentalną dzwonnicą wysoką na 94 m. Niegdyś na placu znajdowały się starożytne termy, a następnie miejsce straceń i egzekucji. Miejsce to od zawsze było związane z życiem społecznym miasta.

Kolejnym ciekawym obiektem jest Kościół Santa Croce, który wznoszono w okresie XIII- XV w. Znajdziemy tu grobowce Michała Anioła i Galileusza. Warto także zwiedzić Kościół Santa Maria Novella reprezentujący połączenie gotyku i stylu renesansu. W całej Florencji odnajdziemy wiele zabytkowych kościołów i pałaców z różnych epok.