Wezuwiusz to najbardziej znany wulkan na kontynentalnej części Europy. Spędzając wakacje na południu Włoch: w Kampanii, pobliskiej Kalabrii czy Bazylikacie, powinien znaleźć się na liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia.
Historia
Wiek najstarszych skał określany jest na ok. 200 tys. lat. Wezuwiusz zalicza się do stratowulkanów. To jeden z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata i jedyny aktywny wulkan na kontynentalnej Europie. Pierwsze erupcje sięgają okresu sprzed 16 tysięcy lat. Okres pomiędzy 1631 a 1872 r. to najbardziej wzmożony czas jego aktywności. Szczególnie znany jest z wybuchu, który nastąpił 24 sierpnia 79 r. Trzy miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie (obecnie Castellammare di Stabia) uległy wtedy zagładzie. Ostatni wybuch odnotowano 13 marca 1944 r. Zniszczone zostało miasto San Sebastian. Od 1995 r. zbocza wulkanu stanowią park narodowy - Parco Nazionale del Vesuvio.
Wymiary
Wysokość Wezuwiusza to 1281 m n.p.m. Głębokość krateru to 230 m. a jego średnica wynosi 550-650 m. Dzisiejszy stożek znajduje się na kalderze utworzonej podczas erupcji w 79 r. Szczyt północnej krawędzi kaldery nazywa się Monte Somma.
Obserwatorium
Na Valle del Salvatore, pomiędzy Ercolano i Torre del Greco, znajduje się najstarsze na świecie obserwatorium wulkanologiczne - Osservatorio Vesuviano. Leży na wysokości 609 m n.p.m. Zostało ufundowane w 1841 r. przez króla Obojga Sycylii Ferdynanda II. Warto odwiedzić małe muzeum, które czynne jest w obserwatorium.
Położenie i dojazd
Wulkan leży na terenie Włoch - na Półwyspie Apenińskim w regionie Kampania nad Zatoką Neapolitańską w odległości ok. 15 km na południowy - wschód od Neapolu. Najlepiej dojechać samochodem - autostradą A3 łączącą Neapol z Salerno, należy wybrać zjazd na Ercolano (polska nazwa to Herkulanum). Droga jest kręta, więc osoby wrażliwe powinny wziąć środki na chorobę lokomocyjną. We włoskich aptekach dostępne są tzw. braccialetti per mal d’auto - bransoletki zapobiegające złemu samopoczuciu poprzez ucisk w odpowiednim miejscu. Parking znajduje się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Można również dojechać kolejką z Pompejów, Herkulanum, Torre del Greco, Neapolu i Sorrento w pobliże wulkanu skąd kursują autobusy, taksówki i kolejki turystyczne. Nie brakuje też chętnych, którzy wjeżdżają na wulkan rowerami lub wchodzą pieszo.
Podejście pod krater główny
Wszystkie pojazdy dojeżdżają do parkingu na wysokości ok 1000 m n.p.m. Tam znajduje się kasa biletowa. Koszt biletu to 10 euro dla osoby dorosłej, 8 euro dla dzieci w wieku od 10 do 18 lat i bezpłatnie dla dzieci poniżej 10 roku życia. Ostatnie 900 m należy już przejść na nogach. Droga jest szeroka, ale podejście strome. Trasa na szczyt zajmuje ok. 20 minut sprawnym marszem. Na miejscu można wypożyczyć kijki ułatwiające podejście (cena: ok. 2 euro). Przy dobrej widoczności będziemy mogli podziwiać widoki na Zatokę Neapolitańską, Neapol i Półwysep Sorrentyński.
Jedzenie i pamiątki
Na górze przy parkingu działają dwa bary, gdzie możemy zjeść pizzę i inne przekąski. Napijemy się tam też kawy oraz zdegustujemy limoncello - likieru cytrynowego i najsłynniejszego wina z Wezuwiusza - Lacryma Christi del Vesuvio (Łzy Chrystusa). Dostępne jest w wersji białej, różowej i czerwonej. Do domu warto zabrać pamiątkowe butelki tego trunku oblane lawą wulkaniczną. Najlepiej kupować zestaw 3 win w cenie ok. 12 euro. Oprócz tego znajdziemy tam też piękną biżuterię i figurki z lawy wulkanicznej, płyty z muzyką neapolitańską, filmy DVD o erupcji Wezuwiusza, Zatoce Neapolitańskiej i Wybrzeżu Amalfi, kalendarze ze sztuką pompejańską (największą popularnością cieszą się ilustracje erotyczne ) i pocztówki, które możemy wysłać... prosto z wulkanu. Przy kraterze głównym znajduje się jeszcze jeden bar, gdzie turyści gaszą pragnienie zimnym piwem Peroni.
Odpowiedni ubiór i obuwie
Najważniejsze są pełne buty, które pozwolą nam komfortowo podejść pod krater główny. Szlak nie należy do najtrudniejszych, ale piasek i kamienie mogą stwarzać niebezpieczeństwo okaleczenia, zwłaszcza przy schodzeniu. Przy słonecznej pogodzie na szczycie jest bardzo upalnie. Latem na pewno przydadzą się okulary słoneczne i coś na głowę. Przy zachmurzeniu, na wulkanie jest zazwyczaj chłodniej. Zawsze warto mieć ze sobą bluzę, chociaż sprzedawcy są przygotowani na turystów niedostosowanych do zmian pogody i obok pamiątek posiadają w ofercie okrycia wierzchnie. Zimą bezwzględnie należy mieć ubiór dostosowany do wysokogórskich wędrówek.
Wezuwiusz nazywany jest Spokojnym Olbrzymem. Musimy jednak wiedzieć, że ani on olbrzymi, ani spokojny. Neapolitańczycy żyją według filozofii „carpe diem” - cieszą się dniem dzisiejszym. Zdają sobie sprawę, że ze względu na położenie geograficzne, kolejny może po prostu nie nadejść. Mimo to od wieków właśnie tutaj się osiedlają. Kusi ich przede wszystkim żyzna ziemia, piękne widoki i popularność turystyczna miejsca, za którą idą duże zarobki. Historia pokazuje jednak, że zagrożenia nie można lekceważyć a wulkan lepiej nazywać Drzemiącym Potworem. Ale jest to najpiękniejszy i najbardziej interesujący potwór na Półwyspie Apenińskim, dlatego nie można chociaż raz nie spojrzeć mu w oczy.
Brak komentarzy. |