W 1772 roku
Kalkuta stała się stolicą
Indii Brytyjskich i była nią aż do 1912, kiedy to miasto utraciło swoje znaczenie na rzecz New
Delhi. Obecnie to co charakteryzuje Kalkutę, to tłok i chaos na ulicach, gdzie jednym z najczęściej używanych przez kierowców urządzeń jest klakson.
Obecne władze chciałyby zmienić ten niezbyt atrakcyjny wizerunek, wymyślono więc, aby na czerwonym świetle na przejściach dla pieszych rozlegały się melodie Rabindranatha Tagorego, który jest indyjskim laureatem literackiej Nagrody Nobla.
Pomysł nie do końca podoba się opozycji, oraz przedstawicielom indyjskiej kultury. Jeden ze znanych indyjskich malarzy skwitował to słowami „szefowa naszego miasta chce, aby Kalkuta była jednym z najpiękniejszych miast na świecie”. Również sceptycznie wypowiadają się przedstawiciele partii opozycyjnej, którzy uważają, że w pierwszej kolejności trzeba uregulować używanie klaksonów na ulicach i zmniejszyć hałas, dopiero wtedy będzie można cieszyć się pięknem melodyjnych piosenek.
Rabindranath Tagore - poeta, filozof, kompozytor, malarz i pedagog, żył w latach 1861-1941. Został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1913. Jego pieśń
Jana Gana Mana w 1950 roku została oficjalnym hymnem państwowym Indii.
Fr, fot. wikimedia.org / 2011-07-11