Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Frombork - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Maj 2008

Frombork znajduje się ok 80 km od Gdańska. Jadąc samochodem z Gdańska trzeba kierować się na Elbląg drogą nr. 7. Od Elbląga mamy do wyboru trzy trasy: szybszą drogę S-22 omijającą centrum Elbląga, prowadzącą aż do Kaliningradu. Po około 25 kilometrach od rogatek miasta Elbląg zjeżdżamy w Koloni Błudowo na drogę 505 i już jedziemy bezpośrednio do Fromborka. Jest też droga 504 nieco krótsza lecz bardziej lokalna i niestety przejazd przez Elbląg.

Naszą ulubioną drogą jest droga 503 prowadząca wzdłuż Zalewu Wiślanego, po drodze są punkty widokowe na przepiękny Zalew Wiślany. Mijamy Kadyny które zawsze warto odwiedzić ze względu na 700 letni dąb szypułkowy, stadninę koni i około 10 różnych zabytków. Po drodze mijamy małe miasteczko Tolkmicko, które ma swoisty klimat spokoju.

Frombork zwany jest „perłą północy” lub „klejnotem Warmii”, leży na samym brzegu Zalewu Wiślanego, pomiędzy rzekami Baudą i Narusą. Jest niewielkim około 2,5 tysięcznym miasteczkiem, które szczególnie ożywa latem.

Zwiedzanie Fromborka zaczęliśmy od kompleksu katedralnego. Jest to najważniejsza i najładniejsza budowla tego regionu kraju, którą można dostrzec z odległości kilkunastu kilometrów. Na wzgórzu katedralnym znajduje się udostępniona zwiedzającym gotycka katedra, wieża Radziejowskiego, w której znajduje się wahadło Foucaulta oraz muzeum Mikołaja Kopernika i planetarium.

W Planetarium mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną układu planetarnego, przedstawioną w bardzo interesujący i ciekawy sposób. Z wieży widokowej można obserwować przepiękną panoramę Zalewu Wiślanego, okolice katedry i miasta.

Frombork początkowo stanowił własność biskupów warmińskich i był stolicą Warmii. To tutaj Mikołaj Kopernik opracował dzieło „De revolutionibus”, które odmieniło dotychczasowe pojęcie o wszechświecie.

We Fromborku znajduje się też port rybacki, przystań jachtowa i przystań dla statków wycieczkowych, które pływają po Zalewie Wiślanym. Przy odrobinie szczęścia można kupić bezpośrednio od rybaków z kutra świeżutką rybkę za bardzo rozsądne pieniądze. Jak szczęście nam nie dopisze, to możemy pójść na gotową usmażoną rybkę do jakiejś smażalni i również za rozsądne pieniądze dobrze pojeść. Ceny w porównaniu do Gdańska, Sopotu lub Gdyni są bardzo konkurencyjne i warto z nich skorzystać.

Jeśli ktoś chce się dłużej zatrzymać we Fromborku, to jest to bardzo dobre miejsce wypadowe do zwiedzania okolicy. Ludzie tutaj żyją spokojnie, nie ma takiego tępa jak w Gdańsku. Dla nas to azyl spokoju, dlatego chętnie odwiedzamy okolice Fromborka.

Co warto zwiedzić?

  • Katedrę z XIII wieku;
  • Planetarium;
  • punkt widokowy - wieża Radziejowskiego;
  • Muzeum Mikołaja Kopernika.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 15)