Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Jordania, Petra w strugach deszczu - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Styczeń 2008

Petra dawna stolica Nabatejczyków, starożytnego ludu, który zamieszkiwał te tereny już kilkaset lat przed naszą erą. W czasach antycznych w okresie od III w.p.n.e. do I w.n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetnosci będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Niektórzy uważają to miasto za największy zabytek Bliskiego Wschodu.
Petra znajduje się w południowej części Jordanii - leżała na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych - z Indii do Egiptu oraz z południowej Arabii do Syrii. Stan jej względnej niezależności trwał aż do czasów cesarza Trajana, który zajął miasto w 106 r. Jest miastem wykutym w skałach mieniących się czerwonym, różowym i brązowym piaskiem.
Najcenniejszym jej zabytkiem jest Skarbiec.( Khazneh - zwana przez Beduinów ”Skarbcem Faraona” ma wysokość przekraczającą 42 metry.  Zachowały się także teatr,świątynia i grobowce będące miejscem spoczynku władców.
Tu gigantyczne budowle stworzyła natura: woda i wiatr wyrzeźbiły w skałach kolumny, mosty i wąwozy, a słońce zmienia kolory gór i pasku.
Przez ponad 600 lat była miastem zaginionym, choć szukano go na pustyni jordańskiej. 7 lipca 2007 roku Petra została ogłoszona jednym z siedmiu nowych cudów swiata.  Zwiedzaliśmy Petrę w czasie deszczu - co widać na załączonych zdjęciach. Jest to miejsce niezwykłe, urzekające swym pięknem. Przechodząc przez wielki wąwóz w niektórych miejscach ściany pionowe osiągały 100m wysokości.
Miasto to zwiedzaliśmy przy okazji innych miejsc wybierając wycieczkę z biurem Alfa Star - Egipt+ Izrael i Jerozolima (7 + 7). Czasu niestety było mało - w pośpiechu robiliśmy zdjęcia, dodatkowe utrudnienie stanowił deszcz padający przez cały czas zwiedzania tego niezwykłego miejsca. Jednak wycieczka ta była niezwykłym doświadczeniem, przeniosła nas w odległe czasy. Dzisiaj trudno jest nam wyobrazić sobie w jaki sposób wykuto grobowce nie znając takiej technologi i sprzętu jakim dysponujemy dzisiaj. To wszystko jest niesamowite.
W 1985 roku Petra została wpisana na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 46)

grobowce skalnegrobowce skalne