Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Licheń - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Maj 2009
Bazylika w Licheniu

Licheń to mała miejscowość niedaleko Konina. Postanowiliśmy odwiedzić to niezwykłe miejsce, o którym już wcześniej tyle słyszeliśmy. Kilka lat temu zbudowano tu największy w Polsce kościół i jeden z największych na świecie. Bazylika i samo miejsce robią naprawdę wielkie wrażenie. Przytłacza wręcz jej ogrom i przepych. Jadąc do Lichenia już z daleka widać błyszczącą kopułę tej świątyni. To niesamowite, że pośród pól, niewielu budynków i lasu w okolicy - znajduje się taka niezwykła, imponująca i ogromna budowla.

W nawie głównej Bazyliki jest 7 tyś. miejsc siedzących i 11 tyś. miejsc stojących. Ze świątynią łączy się strzelista 128 metrowa wieża i dzwonnica, w której znajduje się największy dzwon w Polsce ważący 15 ton zw. „Maryja Bogurodzica”. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. W świątyni znajduje się 365 okien symbolizujących liczbę dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe symbolizujące liczbę tygodni w roku kalendarzowym oraz 12 kolumn symbolizujących dwunastu apostołów.

Zgodnie z zamysłem architektonicznym bazylika przypomina falujący złoty łan zboża. Przejawia się to w dekoracji roślinnej placu przed świątynią oraz w architekturze samej świątyni.

Cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski namalowany jest farbami olejnymi na desce modrzewiowej - obraz Matki Boskiej z Białym Orłem na piersiach.

Poza Bazyliką i cudownym obrazem Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski, stoi tu mały, stary kościółek, parki z alejkami, wzgórze golgoty i cudowne źródełko. Golgota usypana jest z kamieni, rozmieszczono tu liczne kapliczki i groty ze stacjami Drogi Krzyżowej. W parku jest wiele miejsc symbolizujących ważne wydarzenia historyczne naszego państwa. Niedaleko - w lesie Greblińskim mija się miejsca, w których podobno objawiła się Matka Boska pasterzowi Mikołajowi Sikatce.

Licheń jest drugi po Jasnej Górze pod względem liczby przybywających pielgrzymów kultu religijnego w Polsce.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 18)

Bazylika w LicheniuBazylika w LicheniuBazylika w LicheniuBazylika w LicheniuBazylika w LicheniuBazylika w Licheniu