Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Malbork - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Październik 2009
Zamek w Malborku

W Malborku byliśmy wielokrotnie i zawsze lubimy tu wracać. Nasza przygoda z Zamkiem trwa już od czasów szkolnych, a wycieczki do Zamku były i są stałym punktem wycieczek szkolnych. Pamiętamy z tamtych czasów jak bardzo powszechne były zbiórki pieniędzy na odbudowę Malborskiego Zamku, który został bardzo poważnie zniszczony w czasie II Wojny Światowej.

Miasto Malbork jest dość dużym prawie 40 tysięcznym miasteczkiem i warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie samego miasta. Poza zamkiem zwiedzić tu możemy inne średniowieczne zabytki takie jak: XIV wieczne bramy miejskie (Garncarska i Mariacką), baszty - w tym najsłynniejsza, pełniąca rolę strażnicy baszta maślankowa, fragmenty murów obronnych i ratusz z XIV wieku.

Oczywiście najważniejszym miejscem do zwiedzania jest Zamek który na ogół jest oblegany przez wycieczki i zwiedzających.

Tereny wkoło Zamku są utrzymane w starym stylu, granica pomiędzy Zamkiem i Przedzamczem jest niezauważalna. Tutaj można poczuć prawdziwą średniowieczną atmosferę.

Miasto zasłynęło w Europie jako dawna twierdza i stolica państwa Zakonu Krzyżackiego. Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych. Zamek jest największą w Europie twierdzą obronna wybudowaną w średniowieczu. Jego budowa trwała aż 170 lat. Składa się z trzech części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego - każda z tych części udostępniona jest zwiedzającym. Zwiedzanie obejmuje tereny zamkowe (dziedzińce, tarasy, krużganki) oraz najpiękniejsze wnętrza.

Zespół zamkowy w Malborku wielokrotnie był przebudowywany i modyfikowany. Zmieniała się również funkcja Zamku, od klasztoru poprzez twierdzę, reprezentacyjną rezydencję władców, garnizon wojskowy aż do muzeum.

W Malborku odbywają się różnego rodzaju imprezy, min:

  • Oblężenie Malborka - jest to rekonstrukcja historycznego natarcia wojsk polsko - litewskich pod wodzą Władysława Jagiełły w 1410r.
  • Spektakle Światło i dźwięk - wieczorno/nocne pokazy efektów świetlnych na murach budynków z towarzyszącą muzyką.

W 1999 roku zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Zamek posiada zbiory militariów, zabytków archeologicznych i architektonicznych oraz jedne z najcenniejszych na świecie wspaniałe kolekcje wyrobów z bursztynu.

Zamek został uwieczniony również na taśmie filmowej. W „Krzyżakach” (1960), sceny z przybycia polskiego poselstwa były kręcone właśnie w murach Zamku.

Porady i ważne informacje

Zamek w malborku można zwiedzać tylko z przewodnikiem, cena biletu normalnego - 25 zł.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 66)

Zamek w MalborkuZamek w MalborkuMalborkMalbork rzeka NogatMalbork rzeka NogatZamek w Malborku