Oferty dnia

Polska - Gniezno - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Gniezno

Gniezno - miasto położone w Wielkopolsce, na siedmiu wzgórzach. To tutaj odbył się chrzest Polski, to tutaj była pierwsza stolica naszego państwa, i to tutaj koronowano pięciu królów Polski.

Gniezno jest historycznym miastem i głównym punktem Szlaku Piastowskiego będącego jedną z najciekawszych tras turystycznych w Polsce. Posiada wiele zabytków, ze wspaniałą gotycką katedrą - wybudowaną w połowie XIV wieku na miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego. W podziemiach katedry zachowały się pozostałości wcześniejszych świątyń. Zobaczyć tu można trumnę ze szczątkami św. Wojciecha, a także wykonaną przez Wita Stwosza płytę nagrobną prymasa Zbigniewa Oleśnickiego, a także Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha. Z wieży katedry podziwialiśmy piękną panoramę miasta i rozlewające się wody Jeziora Jelonek. Katedra wznosi się na Wzgórzu Lecha - była tu pierwsza osada. Powstała na przełomie VIII i IX w. szybko się rozrosła w potężny gród z trzema podgrodziami, za czasów pierwszych Piastów największy w Wielkopolsce, w obrębie którego stał zamek i kaplica grodowa. Od strony południowej przylegało doń ufortyfikowane podgrodzie, pełniące funkcję ośrodka kultu religijnego: najpierw pogańskiego, później chrześcijańskiego.

Po lewej stronie rozciąga się rozległy plac św. Wojciecha, zamknięty skarpą ze schodami prowadzącymi do katedry. Pośrodku skarpy umieszczona jest platforma ołtarzowa, przy której w 1997 r. odprawiał mszę świętą papież Jan Paweł II. Przed południową ścianą katedry stoi spiżowy pomnik Bolesława Chrobrego, ufundowany w 1925 r. z okazji 900 rocznicy koronacji pierwszego króla Polski. Pomnik, zniszczony w czasie II Wojny Światowej, odsłonięto ponownie w 1985 r. po gruntownej rekonstrukcji. Otaczające gród drewniano-ziemne wały miały 12 m wysokości, a jednak nie zapewniły osadzie bezpieczeństwa - do XV w. była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana. W 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk przekazał obszar dawnego grodu kościołowi.

w Gnieźnie spacerowaliśmy po prześlicznej starówce. Na chodnikach na rynku wzniesiono herby miast powiatowych Wielkopolski. W zabytkowych kamieniczkach znajdują się kawiarenki, restauracje i hoteliki.

W Gnieźnie zwiedzać można Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Warto się tu zatrzymać chociaż na kilka godzin ze względu na wielką historyczną wartość tego miejsca.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Autor: anet_zb / 2011.06
Komentarze:
Brak komentarzy.