Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Ostrzyce i Wieżyca - Kaszuby - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Październik 2011
Jezioro Ostrzyckie

Ostrzyce znajdują się 50 kilometrów od Gdańska i jest to częste miejsce naszych wycieczek bez względu na porę roku. Z Gdańska prowadzi kilka dróg, którymi można dojechać do Ostrzyc. Każda z nich ma swoje wady, jak i zalety. Preferujemy jazdę do Ostrzyc przez Żukowo, Kartuzy, Somonino. Za Somoninem odbijamy na Goręczyno, droga lokalna w niezłym stanie technicznym i jedziemy do Ostrzyc drogą położoną wzdłuż koryta rzeki Raduni.

Przepiękne krajobrazy, panujący spokój, sprawia że można w pełni oderwać się od cywilizacji. Jadąc z Kartuz można wybrać inną drogę przez Ręboszewo, równie piękną i malowniczą. Warto w Ręboszewie skręcić w prawo i tu jest położone piękne jezioro Brodno Małe. Za Ręboszewem znajduje się Złota Góra z piękną panoramą na jezioro Brodno Wielkie.

Ostrzyce znajdują się w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, wśród pięknych kaszubskich jezior, bardzo blisko najwyższego szczytu regionu - Wieżycy. To popularna miejscowość wypoczynkowo-turystyczna w gminie Somonino, nad Jeziorem Ostrzyckim, jednym z najbardziej urokliwych jezior na Pojezierzu Kaszubskim. W Ostrzycach i wzdłuż całego jeziora jest rozmieszczone kilka ośrodków wypoczynkowych, zajazdów, miejsc kempingowych i kwater prywatnych.

W centrum Ostrzyc znajduje się Zajazd Ostrzycki dysponujący pomostem i małą plażą. Centrum zostało odrestaurowane w 2010 roku i baza turystyczna jest przygotowana na przyjęcie turystów. Szczególnie latem gdy pogoda dopisuje, można wykąpać się w czystym jeziorze lub popływać na różnego rodzaju sprzęcie wodnym. Po jeziorze kursuje statek wycieczkowy Stolem - bilet normalny 12zł a ulgowy 8zł. Amatorzy wędkowania na miejscu mogą wykupić pozwolenie do połowu ryb i łowić mogą w jeziorze lub w rzece Raduni. Turyści którzy nie wędkują, też mogą posmakować ryb z tych terenów, w smażalniach których tu nie brakuje.

Osoby chcące bardziej aktywnie spędzić czas mogą skorzystać z kortów tenisowych, mini golfu, parku linowego. Jadąc do Ostrzyc od strony Wieżycy jest stadnina koni i tu można spróbować swoich sił w siodle.

Przed Ostrzycami znajduje się zajazd „U Stolema” - duże centrum turystyczne z bogatą ofertą rekreacyjną. Można tu dobrze zjeść i co najważniejsze dla zmechanizowanych, nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu. Warto zapamiętać to miejsce, gdyż organizowane są tu różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, a w sezonie spektakularne ogniska.

Warto też wybrać się na spacer do punktu widokowego Jastrzębia Góra. Wkoło jest pełno lasów grzybowych i to właśnie w tych lasach znaleźliśmy największego prawdziwka, wielkiego giganta - zdrowego. Po drodze można spotkać ludzi sprzedających grzyby i osoby nie mające czasu na zbieranie mogą się tu w nie zaopatrzyć, a ceny są dość przystępne.

Przez Ostrzyce prowadzi Turystyczny Szlak Kaszubski, którym bardzo często podróżują turyści. Niedaleko Ostrzyc znajdują się zarówno punkty widokowe, jak i rezerwat przyrody.

Kolejnym punktem naszych wypraw w te rejony jest szczyt Wieżyca położona w gminie Stężyca. Szczyt Wieżyca to najwyższe wzniesienie liczące 328,6 m n.p.m., najwyższe nie tylko na Kaszubach i Pomorzu, ale całej rozległej nizinie Europejskiej.

Wieżyca jest w centrum rezerwatu przyrody, rośnie tu 150 letni las bukowy. To w tych lasach wycięto drzewo i zrobiono najdłuższą deskę świata 36,83 m. Wierzchołek jest zalesiony, dlatego aby podziwiać panoramę Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, trzeba wspiąć się na 35-metrową nowoczesną wieżę widokową im. Jana Pawła II - wygodne strome schody i solidna balustrada. Przy wejściu trzeba kupić bilet dla dorosłego za 4,5 zł a dla dziecka za 3 zł.

Wspinaczka na wieżę nie przysparza zbyt dużego wysiłku, nagrodą jest piękny niepowtarzalny widok - czasami jest widoczność do 40 kilometrów. Z wieży rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Szymbarskie, „Kółko Raduńskie” i szlak turystyczny tzw. „Droga Kaszubska”. Warto zabrać ze sobą lornetkę i oczywiście aparat. Niestety, w czasie słabej pogody widoki z wieży są bardzo kiepskie, ale dla zdrowia warto trochę się po wspinać.

Parking przy szosie na Szymbark płatny, parking bezpłatny przy drodze na Ostrzyce.

W drodze powrotnej zawsze zatrzymujemy się w Wyczechowie na pyszne jedzonko w gościńcu „Dla Przyjaciół”. Polecamy pierogi ze szpinakiem oraz polędwiczki w sosie kurkowym. Pychotka. Tutaj też można się zaopatrzyć w swojskie wędliny, pieczywo i ciasto domowego wypieku.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 59)

Widok ze Złotej GóryWidok ze Złotej GóryPomnik na Złotej GórzePanorama ze Złotej Góry OstrzyceOstrzyce