Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Kudowa Zdrój - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2011
Kudowa Zdrój - park

Kudowa Zdrój jest największym miastem u podnóża Gór Stołowych, położonym tuż przy granicy z Czechami. Najstarszą częścią Kudowy jest Czermna, która istniała już prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV w. Na początku XX w. Kudowa była jednym z najbardziej znanych kurortów w Europie. Podstawę leczenia stanowią tu wody mineralne z pięciu aktualnie eksploatowanych źródeł. Leczyć tu można min. choroby układu krążenia, dokrewnego, przemiany materii i nerwice. W uzdrowisku spotkać możemy wiele stylowych budynków zdrojowych ( min. Pijalnia, wewnątrz, której znajdują się duże obrazy przedstawiające wygląd uzdrowiska z XIX w.), a także pensjonaty z XIX i pierwszej połowy XX w.

Atrakcje miasta:

Park Zdrojowy - duży, zadbany park położony u podnóża Góry Parkowej, miejsce spacerów i odpoczynku. Na końcu parku znajduje się Staw Zdrojowy.

Park Wodny - Nowoczesny kompleks pływacki składający się z basenu pływackiego (6 torów), basenu rekreacyjnego ze sztuczną rwąca rzeką oraz brodzika dla dzieci. Atrakcją są: zjeżdżalnia wodna (92 m), sauny, solarium, jacuzzi, gejzery, siłownia, aerobik, fitness-club, restauracja, kręgielnia.

Szlak Ginących Zawodów w Czermnej - w starych zabudowaniach zostały wystawione na pokaz przedmioty twórczości ludowej. Można tu zjeść pieczony na miejscu chleb, spróbować swoich sił przy kole garncarskim, wejść do wnętrza wiatraka i zwiedzić mini zoo zwierząt domowych.

Skansen w Pstrążnej - Muzeum Kultury Ludowej. Wszystkie zabytkowe domy wyposażono w stare przedmioty i sprzęty. W starej kuźni podziwiać można pracę kowala. W chałupie z piecem chlebowym skosztować można wypiekanego tutaj według starej receptury chleba.

Szlaki turystyczne i rowerowe: na Szczeliniec, Błędne Skały, Skalne Grzyby, Radkowskie Skały.

Czermna - tutaj znajduje się najciekawszy zabytek - Kaplica Czaszek założona w 1776 r. przez proboszcza miejscowej parafii, który zgromadził szczątki ponad 20 tysięcy ludzi (ofiar wojny trzydziestoletniej i zarazy). Jest jedną z 3 kaplic w Europie, której ściany wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzi zmarłych. Kaplica jest miejscem zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Krótki wykład księdza nagrany na płycie CD opowiada o przemijaniu i końcu ludzkiego życia.

W Czermnej obok kaplicy Czaszek znajduje się Kościół św. Bartłomieja oraz dzwonnica z XVII w. Przy kościele znajduje się cmentarz, na którym uwagę zwracają stare nagrobki z czeskimi nazwiskami.

Wcześniej zwiedzaliśmy kaplicę czaszek w Kutnej Horze - ta kaplica nie miała charakteru sakralnego, traktuje się ją jako pewnego rodzaju dzieło sztuki. Kaplica w Czermnej ma zupełnie inne znaczenie, jest swoistym sanktuarium. Wspomnienia stąd wyniesione pozostaną na zawsze w naszej w pamięci.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 34)

Kudowa ZdrójKudowa ZdrójKudowa ZdrójZabytkowa willaZabytkowa willaKudowa Zdrój