Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Cisna - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2011
Cisna - Siekierezada

Cisna jest dużą wsią położoną w dolinie Solinki. We wsi zachowały się tradycyjne chałupy drewniane z XIX wieku oraz murowany kościółek.

Wielką atrakcją turystyczną jest zabytkowa kolejka wąskotorowa z czynnymi dwoma trasami turystycznymi Majdan - Balnica i Majdan - Przysłup. Budowę kolejki leśnej rozpoczęto w Bieszczadach pod koniec XIX wieku. Miała ona ułatwić eksploatację drewna z bieszczadzkich lasów. Kolejka dobrze funkcjonowała i była wielokrotnie remontowana, jednak w czasie II Wojny Światowej została dość mocno zniszczona. Tu Przetoczył się front i były ciężkie walki z UPA. Wojsko zużywało podkłady na opał i umocnienia fortyfikacyjne, po torach jeździły czołgi.

Pod koniec lat 50-tych, rozpoczęto budowę nowego odcinka, którym miano dowozić drewno do nowego zakładu drzewnego w Rzepedzi. Kolejkę wykorzystywano też w celach turystycznych. Jej atrakcyjność zmniejszyła się po wybudowaniu obwodnicy bieszczadzkiej. Na początku lat 90, transport drewna zaniechano, linię wyłączono z eksploatacji, tory zaczęły zarastać, a szyny rdzewieć. Dopiero w 1997 r. ruszyły znowu pociągi na trasie Majdan - Cisna - Przysłup.

Zdecydowaliśmy się na przejażdżkę zabytkową kolejką jednak podróż była zbyt długa - w jedną stronę 1 godz. 10 min. Przystanek w Przysłupie 40 min i z powrotem. Widoki nie były aż takie ciekawe, przejażdżka trochę się dłużyła. (cena za bilet w obie strony dla osoby dorosłej wynosi 10 zł).

Ciekawym miejscem z dość bogatym, oryginalnym wnętrzem jest bar „Siekierezada” w Cisnej. Słynne jest tutaj wino lane prosto z „pipy” tak jak piwo. Panuje specyficzny klimat. Jest wiele rzeźb, obrazów, siekier w każdym miejscu, widok jak z piekła rodem...

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 55)

Sklep z ikonami w CisnejCisna - ikonyKarczma Łemkowyna - CisnaStara chata w CisnejStacja Kolejowa MajdanStacja Kolejowa Majdan