Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Białystok - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Październik 2011
Białystok - Zaścianki

Białystok znajduje się na obszarze nazywanym Zielone Płuca Polski. 1/3 części powierzchni tego regionu zajmują lasy. Jest stolicą Podlasia, leży nad rzeką Białą i od niej wywodzi swoja nazwę. (rzeka - stok ). W XVI w. właściciele miasta wznieśli tu gotycki zamek i kościół. W poł. XVIII w. kolejny właściciel hetman Jan Klemens Branicki rozbudował dotychczasową siedzibę, przekształcając ja w pałac z ogrodem wzorowanym na wzorach francuskich oraz roztoczył mecenat artystyczny nad artystami, architektami i lekarzami.

Do głównych ważnych atrakcji miasta należą:

  • Układ urbanistyczny centrum z XVIIIw.- Rynek Kościuszki z licznymi przyległymi budynkami - ratusz (obecnie mieści się tu Muzeum Podlaskie), zbrojownia, Wozownia Branickich, później loża masońska z końca XVIII w.
  • kamienica z 1771 r.,
  • Zespół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP - późnorenesansowy kościół z XVII w.
  • Cerkiew katedralna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.
  • Zespół pałacowy Branickich z pierwszej polowy XVIII w. - pałac barokowy, galerie, oficyny, pawilony, dwupoziomowy park z sadzawkami i rzeźbami ogrodowymi. Pałac Branickich jest siedziba Uczelni - Uniwersytetu Medycznego.
  • Park miejski Planty z 1925 r.

Białystok jest miastem wielonarodowościowym zamieszkiwanym przez Polaków, Rosjan, Białorusinów, Żydów i Niemców, dlatego tez dąży do tego, aby jego kulturę tworzyli ludzie wielu wyznań i narodowości. Jego tożsamość wyznaczało położenie w pobliżu wschodniej granicy. Przez wiele lat bywało to traktowane jako swego rodzaju słabość, sytuująca ośrodek na pozycji prowincji. Obecnie kreuje spójny wizerunek pod hasłem „Wschodzący Białystok”, eksponując swój unikatowy klimat.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 77)

Cerkiew św.Jerzego Białystok - ZaściankiBiałystok - ZaściankiBiałystok - ZaściankiBiałystok - ZaściankiBiałystok - Zaścianki