Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Jezioro Żarnowieckie i okolice - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Październik 2010
Wieża widokowa

Elektrownia szczytowo - pompowa ”Żarnowiec” jest największą w Polsce elektrownią. Położona jest we wsi Czymanowo nad Jeziorem Żarnowieckim.

W niewielkiej odległości od Czymanowej - w Gowinie znajduje się wieża widokowa „Kaszubskie oko”, umożliwiająca obejrzenie panoramy na Jezioro Żarnowieckie i okolice. Przy bardzo dobrej widoczności możliwe jest obejrzenie Bałtyku i pływających po nim statków. Widoczne są także pozostałości po elektrowni atomowej w Żarnowcu, a także farma wiatrowa z 18 wiatrakami i zbiornik elektrowni „Żarnowiec”.

Na szczyt wieży prowadzi 212 schodów, w środku kursuje także winda. Tuż obok wieży wyrastają dwa olbrzymie dinozaury. Rekreacyjne elementy plenerowe „Kaszubskiego Oka”, to przede wszystkim wyposażone w 18 stanowisk pole do mini-golfa, plac zabaw w postaci „Statku Piratów”, ścieżka zdrowia, umieszczone w plenerze pole szachowe oraz wypożyczane w sezonie naszym milusińskim samochodziki akumulatorowe.

Niedaleko Gowina znajduje się mini skansen Nadole, malowniczo położony nad brzegiem Jeziora Żarnowieckiego. Podziwiać tu możemy oryginalną zagrodę gburską z XIX w. z zabudowaniami gospodarczymi: stodołą, oborą, wozownią, gołębnikiem, pasieką, kieratem, wędzarnią i piecem chlebowym.

Spędzając czas nad Jeziorem Żarnowieckim warto zatrzymać się także w Krokowej i zobaczyć zamek - pełni on obecnie funkcje luksusowego hotelu.

W Prusewie - dawnym majątku ziemskim warto obejrzeć zespół pałacowo - parkowy z początku XX w. Park w układzie geometrycznym i angielskim nadaje niepowtarzalny klimat. Tutaj znajduje się 8 pomników przyrody w wieku powyżej 250 lat. W Prusewie jest też zabytkowy dwór ”Sześć Dębów”.

Bliskość morskiego brzegu z charakterystycznymi dzikimi wydmami i szeroką plażą nad otwartym Bałtykiem zachęca do urlopowego i weekendowego pobytu w Prusewie.

Kaszubskie krajobrazy, lasy i liczne jeziora to naturalna enklawa dla osób lubiących wypoczywać w oddaleniu od miejskiego zgiełku. To wszystko można znaleźć w okolicy Jeziora Żarnowieckiego.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 50)

Wieża widokowa Wieża widokowa Wieża widokowa Wieża widokowa w Żarnowcu