Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2011
Szczeliniec

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych (919 m.), uważany za największą atrakcję turystyczną w tej części naszego kraju. Jednocześnie jest to najwyższa w Europie góra zbudowana z piaskowca.

Spotkać tu można liczne formy skalne rzeźbione wiatrem i deszczem min. Wielbłąd, Kwoka, Głowa Murzyna, Małpolud, Tron Pradziadka. Na trasie zwiedzania znajduje się kilka tarasów widokowych skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Najgłębsza mająca ok.30 m głębokości forma skalna zwana jest Piekiełkiem.

Wymyślne formy skalne działają na wyobraźnię zarówno turystów jak i przewodników, którzy opowiadają legendę o zamku z księżniczką zakochaną w przejeżdżającym opodal Murzynie. Rozgniewało to zazdrosnego o jej rękę Ducha Gór, który w odwecie cały zamek i jego orszak zamienił w skały.

Na szczycie znajduje się schronisko oferujące także noclegi, czynne jest przez cały rok.

Najłatwiej dostać się na Szczeliniec Wielki ze wsi Karłowo - 12 km od Kudowy Zdroju. Na szczyt prowadzi droga zbudowana z kamiennych stopni (ok.40 min.). Podejście i obejście całego labiryntu jest bezpieczne. Należy pamiętać o tym, że miejscami szczeliny są bardzo wąskie więc może być problem z przejściem - nie polecamy zabierać dużych plecaków. Należy mieć dobre obuwie, gdyż szczególnie po deszczu jest ślisko i błotnisto.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 66)

Widok na SzczeliniecPo drodze na SzczeliniecPo drodze na SzczeliniecPo drodze na SzczeliniecPo drodze na SzczeliniecPo drodze na Szczeliniec