Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Góry Stołowe - Błędne Skały - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2011
Błędne Skały

Góry Stołowe to pasmo leżące w Sudetach Środkowych na polsko-czeskim pograniczu. Wśród wszystkich pasm górskich w Polsce wyróżnia je nietypowa budowa geologiczna i rzeźba.

Błędne skały (historyczna nazwa - Dzikie Dziury) - jest to skalny labirynt położony na wysokości 852 m. W wyniku wietrzenia regularnie spękanego piaskowca powstał system wąskich szczelin rozcinających warstwę skał na bloki o wysokości nawet 5-6 m. Labirynt stal się atrakcja turystyczną, w 1938r. utworzono tu rezerwat.

Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Zwiedzanie jest płatne, poruszanie dozwolone tylko trasą wyznaczonego szlaku. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów, często jest to bardzo trudne szczególnie dla osób otyłych i mających problemy z poruszaniem.

Przy wejściu do labiryntu znajduje się płatny parking - dojazd możliwy jest tylko o pełnych godzinach od drogi Stu Zakrętów, a następnie Puszczańską Drogą. - dojazd jest wahadłowy ze względu na bardzo wąskie drogi.

Dojście piesze:

  • z Kudowy Zdroju przez Jakubowice - 2 godz. 20 min. - czerwonym szlakiem.
  • z Karłowa - 1 godz. 30 min. - szlakiem czerwonym.
  • z Kudowy Zdroju - 2 godz. 40 min. - szlakiem zielonym. Droga prowadzi przez osiedle Czermne, gdzie zobaczyć można Kaplicę Czaszek, Pstrążnę - ruchomą szopkę i skansen oraz przez Bukowinę Kłodzką.
  • z Pasterki - 2 godz. - zielonym szlakiem. Szlak prowadzi wzdłuż granicy państwowej, poprzez Pasterską Górę, Ostrą Górę a na końcu dochodzimy kamiennymi schodami do Skalnej Bramy.

Porady i ważne informacje

Nocleg mieliśmy w Kudowie Zdrój - www.noclegiuirenki.eu

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 28)

Błędne SkałyBłędne SkałyBłędne SkałyBłędne SkałyBłędne Skały