Oferty dnia

Polska - Kamienne kręgi - Odry - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Kamienne kręgi -  Odry

Korzystając jeszcze z pięknej, jesiennej, październikowej pogody pojechaliśmy do niewielkiej miejscowości - Odry, leżącej w Borach Tucholskich ok. 95 km od Gdańska.

Nieopodal miejscowości znajduje się rezerwat Kamienne Kręgi, największe w Polsce, a drugie w Europie (po słynnym Stonehenge) skupisko kamiennych kręgów. Jest to prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z I i II wieku naszej ery. Goci byli ludem wędrowniczym pochodzącym z Półwyspu Skandynawskiego - na Kaszubach spędzili zaledwie 150 lat, podczas gdy źródła historyczne donoszą, że wędrowali oni i osiedlali się aż na półwyspie Iberyjskim.

Kamienne kręgi najprawdopodobniej były to miejsca modlitw i pochówku w sposób tradycyjny i skremowany. Ocalało tu 10 kręgów oraz 30 kurhanów. Kurhany to kopce usypane z niewielkich głazów. Pod tymi nasypami zalegają na różnych głębokościach pochówki. Często pełnia rolę grobowców rodzinnych, ponieważ ilość grobów pod nasypem kamieni waha się od 1-3.

Na terenie parku znajduje się Oczko Polodowcowe - lej ziemny, w którym natrafiono na spalone kości ludzkie. Składano tu być może zmarłych, którzy postawą życiową zasłużyli na „uczciwy pochówek”. Cmentarzysko spowijała od zawsze aura tajemnicy. Wśród miejscowej ludności z pełnym przekonaniem powtarzane były opinie, że w tym miejscu straszy.

Kamienne głazy porasta wiele unikalnych gatunków porostów, dlatego też obszar ten w 1958 r. uznano za chroniony rezerwat przyrody.

Kręgi kamienne w Odrach uznawane są za miejsce „magiczne” i energetyczne. Wśród kręgów wyznaczone zostało specjalne miejsce nazwane elipsą, gdzie według radiestetów, skupiają się energie Ziemi i Kosmosu. Dzięki ich szczególnej koncentracji jest to strefa niezwykle pozytywnej energii, a odwiedzający to miejsce, mogą zaznać jego dobroczynnego oddziaływania. Wielu z przebywających tam osób stwierdziło, iż ustępowały u nich bóle głowy, czuli się odprężeni i zrelaksowani, obdarzeni pozytywną energią. Są ludzie, którzy wracają tam co roku. Wierzą, że spacer wśród tych niezwykłych kamiennych kręgów przyniesie im zdrowie, siły witalne i spokój na cały rok. Bez względu na to, czy jest to tylko ich imaginacja i sugestia czy faktycznie kamienie posiadają niewytłumaczalne właściwości, samo miejsce jest bardzo ciekawe i warte zwiedzenia chociażby ze względu na jego historię i legendy, które wokół niego krążą.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Porady i ważne informacje

Wejście na teren parku jest płatne - cena biletu normalnego - 4zł.

Kamienne kręgi - to regularne koła wyznaczane przez sterczące pionowo duże głazy, tzw. stele. Kręgi na ogół są pozbawione grobów, a jeżeli znajdujemy pochówki, to pochodzą one ze schyłkowej fazy użytkowania cmentarzyska. Kręgi stawiano w momencie zakładania cmentarza i są one najstarszymi konstrukcjami na tym obiekcie. Można przypuszczać, że służyły one jako miejsca spotkań starszyzny plemiennej, podczas których zapadały najważniejsze decyzje dotyczące grupy użytkującej cmentarz.

Autor: anet_zb / 2011.10
Komentarze:
Brak komentarzy.