Oferty dnia

Polska - Sanok - park etnograficzny - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Sanok - park etnograficzny

Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku położony jest na prawym brzegu Sanu. Ekspozycja składa się z pięciu sektorów odpowiadających grupom etnicznym: Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan (wschodnich i zachodnich). Znajduje się tu blisko 150 obiektów lub zespołów pochodzących z okresu od XVII do XX w. Stanowią one typowe przykłady budownictwa z terenu objętego działalnością Muzeum - Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Podkarpacia.

Obok budynków mieszkalnych i mieszkalno - gospodarczych przeniesiono tutaj obiekty gospodarcze (stajnie, stodoły, spichlerze, brogi), sakralne (3 cerkwie, kościół, kapliczki), przemysłowe (młyn wodny, tartak, 3 wiatraki, olejarnia i 2 kuźnie) oraz użyteczności publicznej (karczma, zajazd, szkoła, remiza strażacka).

Wnętrza większości budynków wyposażone są w odpowiednie meble, sprzęty i narzędzia pracy ukazujące warunki życia ich mieszkańców od końca XIX w. do drugiej połowy XX w. Dużo uwagi poświęcono otoczeniu budynków i zagród rekonstruując płoty, drogi, mostki, studnie oraz wprowadzając typowe zadrzewienie i uprawy w przydomowych ogródkach.

Na terenie skansenu znajduje się wspaniała stała ekspozycja ikon składająca się z ponad 200 ikon pochodzących od XV do XX w.

Zwiedzanie skansenu zajmuje ok. 3 godz.

Tuż za wejściem do Etnograficznego Muzeum przewiduje się rekonstrukcję małego miasta podkarpackiego z 2 połowy XIX w.(prace nad projektom już trwają). Planuje się otworzenie ponad 20 drewnianych budynków, których rozmieszczenie i zróżnicowanie funkcjonalne stanowić będzie typowy układ galicyjskiego miasteczka.

GRUPY ETNOGRAFICZNE PODKARPACIA

Bojkowie - grupa ukraińska zamieszkująca Bieszczady, a częściowo również przyległe do nich tereny. Grupa praktycznie przestała istnieć po masowych przesiedleniach, które miały miejsce po ostatniej wojnie.

Łemkowie - grupa ukraińska zamieszkująca tereny Beskidu Niskiego. Po ostatniej wojnie ludność ta została przesiedlona na teren Ukrainy oraz zachodnie i północne rejony Polski. Podstawą gospodarki tej grupy było rolnictwo i hodowla.

Pogórzanie - duża grupa polska zamieszkująca Pogórze i zachodnią część Dołów Jasielsko-Sanockich. Podstawą gospodarki było rolnictwo, a hodowla odgrywała mniejszą rolę. Budownictwo było bardzo zróżnicowane z wyraźną różnicą między wschodnią, a zachodnią częścią grupy.

Zamieszkańcy - nieistniejąca już grupa ukraińska zamieszkująca najbardziej górzysta część Pogórza.

Dolinianie - mieszana grupa polsko - ukraińska o charakterze rolniczym mieszkająca w okolicach Sanoka i Leska.

Porady i ważne informacje

Na zwiedzanie Parku Etnograficznego należy przeznaczyć ok.3 godzin.

cena biletu wstępu - bilet normalny 11 zł.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Autor: anet_zb / 2011.08
Komentarze:
Brak komentarzy.