Oferty dnia

Polska - Solina i bieszczadzkie cerkwie - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Solina i bieszczadzkie cerkwie

Solina - osada turystyczno - letniskowa położona na północnym krańcu Jeziora Solińskiego. W latach 60 XX w. wybudowano tu największą w Polsce zaporę wodną i powiązaną z nią hydroelektrownię. W wyniku spiętrzenia wód powstało jezioro zaporowe o powierzchni ok. 21 km2. Jest to największe jezioro zaporowe w Polsce, malowniczo położone pośród bieszczadzkich wzniesień, nazywane jest „bieszczadzkim morzem”. Dawna wieś Solina znajduje się na jego dnie. Taki sam los spotkał wsie zatopione przez wody zalewu. Niektóre z nich zniknęły z map bezpowrotnie.

Obecna Solina jest kurortem turystycznym. Zapora solińska jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bieszczadów. Spacerując po zaporze warto spojrzeć w dół na taflę jeziora Solińskiego, by obserwować wielkie ryby pływające tuż pod powierzchnią wody. Solina nie jest miejscem dla kogoś kto w Bieszczadach szuka cichego, ustronnego miejsca. Warto jednak przyjechać tu by zobaczyć piękne zielone nadsolińskie wzgórza, o których śpiewa Wojciech Gąsowski.

W Bieszczadach jest wiele cerkwi. Zrobiliśmy sobie jeden dzień przerwy w chodzeniu górskimi szlakami i przeznaczyliśmy go na ich zwiedzanie. Najwięcej z nich znajduje się w okolicy Ustrzyk Dolnych (szlak architektury drewnianej). Niektóre są zamknięte, ale i tak warto im się przyjrzeć choćby z zewnątrz. Nam udało się zobaczyć kilka.

Jadąc z Wetliny w kierunku Ustrzyk Dolnych pierwszą cerkiew do jakiej zboczyliśmy z głównej drogi była cerkiew w Chmielu. Chmiel to niewielka miejscowość nad Sanem. Tutaj stoi zachowana cerkiew o konstrukcji zrębowej pw. św. Michała z XIX w. Obecnie pełni rolę kościoła rzymsko - katolickiego. Na cmentarzu przycerkiewnym znajduje się unikatowa płyta nagrobna z XVII w., z inskrypcją w języku staro-cerkiewno-słowiańskim oraz wiele zabytkowych krzyży.

W Smolniku - na wzgórzu nad Sanem stoi cerkiew drewniana pw. św. Michała Archanioła z 1791r. Jest to jedna z trzech zachowanych w Polsce, a jedyna w Bieszczadach cerkiew zbudowana w stylu tzw. bojkowskim.

Czarna - tutaj znajduje się cerkiew drewniana pw. św. Dymitra. Wewnątrz zachował się ikonostas wykonany w 1882 r.

Żłobek - we wsi stoi drewniana cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, o konstrukcji zrębowej, dwudzielna, nakryta dwukalenicowym, dwuspadowym dachem z jedną wieżyczką. Obite gontem dachy i ściany nadają jej charakterystyczny wygląd. Wzniesiona w 1 połowie XIX w.

Rabe - tu stoi drewniana cerkiew pw. św. Mikołaja z połowy XIX w.. Wewnątrz zobaczyć można częściowo zdemontowany ikonostas. Część nikon powieszono w nawie i prezbiterium.

Hoszów -tutaj stoi drewniana cerkiew pw. św. Mikołaja, jedna z nielicznych zachowanych w Polsce cerkwi wybudowana w stylu huculskim.

Hoszowczyk - warto tu zobaczyć drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. N.N.M.P . Cerkiew została wzniesiona na planie greckiego krzyża, posiada konstrukcję zrębową, stylem nawiązuje do architektury cerkwi huculskich (reprezentuje ukraiński styl budowy).

Równia - bieszczadzka cerkiew w równi należy do najpiękniejszych cerkwi bieszczadzkich. Wybudowana została w I połowie XVIII w. Cerkiew znajduje się w niewielkiej miejscowości od Ustrzyk Dolnych.

Większość cerkwi pełni obecnie rolę parafialnych kościołów rzymsko-katolickich, znajdują się na ich terenie cmentarze z zabytkowymi nagrobkami i krzyżami.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Autor: anet_zb / 2011.08
Komentarze:
Brak komentarzy.