Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Częstochowa - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Maj 2011
Klasztor Jasnogórski

W Częstochowie znajduje się, bazylika i klasztor na Jasnej Górze z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Zespół klasztorny na Jasnej Górze należy do zakonu paulinów, położony jest na wzgórzu, którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru „Jasna Góra”. Jest głównym ośrodkiem kultu maryjnego i pielgrzymkowego w Polsce. Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem według legendy namalował św. Łukasz Ewangelista na desce stołu, na którym jadła rodzina Jezusa. Podczas potopu szwedzkiego wojska szwedzkie podjęły próbę opanowania klasztoru jednak bezskutecznie. Podczas oblężenia bardzo ucierpiały budynki i majątki klasztorne. Obroną Jasnej Góry kierował Klemens Kordecki - przeor zakonu od 1650r.

W kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej zawsze panuje tłum turystów, szczególnie przy odsłanianiu i zasłanianiu cudownego obrazu. Msze odprawiane są w różnych językach.

Na Jasnej Górze można zwiedzić skarbiec z pamiątkami pochodzącymi już z XIV wieku. Znajdują się tu dary zwane wotami. Obok eksponatów o różnej wartości materialnej i artystycznej (kielichy, monstrancje, biżuteria), znajdują się inne, będące świadectwem doznanych łask (np. dary więźniów obozów koncentracyjnych) - wejście do Skarbca. jest bezpłatne jednak wskazane jest złożenie dobrowolnej ofiary tzw. „co łaska”.

Warto przejść się wałami obronnymi, skąd widać panoramę miasta, a także kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Jasnogórska twierdza otoczona była murem obronnym już w 1624 roku, z wejściem jedynie od strony wschodniej - obecna brama Jana Pawła II.

Główną ulicą w Częstochowie jest Aleja Najświętszej Maryi Panny - tutaj jest wiele sklepów z dewocjonaliami. Przy klasztorze działa hotel „Dom Pielgrzyma”, czynny przez cały rok.

Co warto zwiedzić?

  • Sanktuarium;
  • Skarbiec;
  • Muzeum 600-lecia Jasnej Góry;
  • Arsenał.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 52)

Klasztor Jasnogórski