Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Wyspa Sobieszewska - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Kwiecień 2011
tablica informacyjna

Piękny, kwietniowy dzień (niedzielę), postanowiliśmy spędzić na Wyspie Sobieszewskiej. Ta pora roku jest idealna na długie spacery po plaży. Niewielka odległość od Gdańska sprzyja częstym naszym wyprawom w tym kierunku o różnych porach roku.

Wyspa jest częścią lądu oderwanego w wyniku niszczącej działalności rzeki Wisły. Lewa część wyspy jest oddzielona od stałego lądu fragmentem Martwej Wisły, a po jej prawej stronie Wisła kończy swój bieg uchodząc do morza.

Posiada płaski, wydmowy brzeg morski, stwarzający idealne warunki do plażowania i kąpieli. Plaże są szerokie, piaszczyste i najmniej zatłoczone w porównaniu z innymi trójmiejskimi plażami.

Na Wyspie znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Ptasi Raj w Górkach Wschodnich oraz Mewia Łacha w Świbnie, które są ostoją dla wielu gatunków ptaków. Słyną także z malowniczych widoków na ujścia Wisły. Znajdując się w Górkach Wschodnich można przejść po kamiennej grobli oddzielającej ujście Martwej Wisły od Zatoki Gdańskiej. Na terenie rezerwatu Ptasi Raj prowadzi ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna o długości 6 km, wzdłuż której ustawione są tablice informacyjne opisujące florę i faunę. Wyspa posiada status wyspy ekologicznej.

Dodatkową atrakcją Wyspy Sobieszewskiej jest most pontonowy, łączący wyspę ze stałym lądem i prom przez Wisłę. W Przegalinie znajduje się zabytkowa śluza z XIX w. regulująca bieg Wisły. Jej powstanie związane jest z budową przekopu.

Przy kościele Matki Boskiej Saletyńskiej w Sobieszewie znajdują się najstarsze pomniki nagrobne na terenie Gdańska - zabytkowe stele ewangeliczne z XVIII w. Znajdowały się one na starym cmentarzu przykościelnym, który został zdewastowany po drugiej wojnie światowej.

Na końcu wyspy w Świbnie znajduje się port rybacki i można kupić świeżutką rybę prosto z kutra, za naprawdę rozsądne pieniądze. Rarytasem są wędzone ryby i w sklepie takich nie dostaniemy.

W chwilach wolnych często wybieramy się do Świbna na grzyby, których jest tu mnóstwo, zresztą tak samo jak grzybiarzy. Najwięcej można znaleźć podgrzybków, prawdziwków, maślaków i rydzów.

Co warto zwiedzić?

 • Rezerwaty przyrody: Ptasi Raj i Mewia Łacha;

 • Stacja ornitologiczna;

 • stele ewangelickie;

 • zabytkowa Śluza w Przegalinie
 • piaszczyste plaże.

Porady i ważne informacje

 • Wyspa Sobieszewska znajduje się 15 km od Gdańska

 • Jeśli ktoś chciałby dojechać tam autobusem to są dwie linie : 112 i 186 spod Dworca PKP oraz 212 z przystanku Akademia Muzyczna - podróż trawa ok. 30 min.

 • W sezonie letnim na Wyspę Sobieszewska można dotrzeć tramwajem wodnym - godzinna podróż prowadzi szlakiem Martwej Wisły.

 • Wyspa Sobieszewska jest świetną bazą wypadową - promem można przepłynąć do Mikoszewa do Jantaru, Krynicy Morskiej, Sztuthofu, Kątów Rybackich a także do Fromborka.

 • Są ścieżki rowerowe, po których swobodnie można się przemieszczać, a także bogata

 • bogata baza noclegowa.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 79)

wejście na plażęwejscie na plażę