Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Golub Dobrzyń - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Kwiecień 2010
Zamek w Golubiu Dobrzyniu

Golub Dobrzyń powstał na skutek połączenia dwóch miast: Golubia i Dobrzynia. Golub prawa miejskie otrzymał w 1331 roku z rąk Krzyżaków, a Dobrzyń dopiero w 1789r. Od 1466 roku miasto należało do króla polskiego, który rządził za pośrednictwem starosty. W latach 1621-1625 starostwo znajdowało się w rękach królewny Anny Wazówny, przeżywając w tym czasie największy rozkwit gospodarstwa. Zamek był wielokrotnie zdobywany i niszczony. Samo miasteczko otoczone jest średniowiecznymi murami z wąskimi uliczkami.

Zamek Krzyżacki leży na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy. Zbudowany w latach 1296-1310. Warownia wspaniale góruje nad okolicą. Zbudowana jest z cegły na planie prostokąta. Mury zwieńczone są renesansową attyką. W narożach znajdują się niewielki wieżyczki, a przed narożnikiem płd-zach. cylindryczna baszta. Kiedyś była połączona z zamkiem za pomocą drewnianej kładki. W otoczeniu zamku znajduje się kilka armat, na wzgórzu usytuowany jest taras widokowy na piękną panoramę miasta. Wewnątrz zamku jest dziedziniec z drewnianymi krużgankami, zejście do kawiarni Rycerskiej w piwnicach oraz hotel.

Ciekawostką jest to, że z dziedzińca do komnat wchodzi się charakterystycznymi szerokimi schodami tzw. końskimi. Służyły one do wjazdu rycerzom na rumaku w pełnym rynsztunku. Ciężar zbroi był tak wielki, że nie mogli zsiąść z konia sami. Dlatego w zamkach budowano takie właśnie schody oraz specjalne konstrukcje z łańcuchami zwisającymi z sufitu umożliwiające zejście z konia.

Zamek ma swoją zjawę - duch Anny Wazówny w białej szacie zdobionej perłami, przechadzającą się nocą po komnatach i krużgankach.

Co warto zwiedzić?

Na zamku odbywają się bale sylwestrowe tzw. „Bale Sław” z udziałem słynnych Polaków. Towarzystwo bawi się w pieczenie barana, wschód słońca z pochodniami.

Porady i ważne informacje

Golub Dobrzyń leży w odległości 35 km od Torunia.

Wstęp na dziedziniec i do wnętrza zamku jest płatny - 10 zł, ulgowy 8 zł, dzieci i młodzież do lat 16 - 5 zł, dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny.

Otwarty w sezonie (od 01.05. do 30.09.) od godz. 9.00 do 19.00, poza sezonem (od 01.10. do 30.04.) od godz. 9.00 do 16.00.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 21)

Widok na zamekZamek w Golubiu DobrzyniuRynek starego miastaRynek starego miastaRynek starego miasta