Oferty dnia

Polska - TATRY - Zakopane, Bukowina Tatrzańska - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - TATRY - Zakopane, Bukowina Tatrzańska

Kto chociaż raz przejdzie szlakiem tatrzańskim, z pewnością będzie chciał tam powrócić...

Tatry polskie zajmują powierzchnię 175 km2. Obejmują część Tatr Wysokich do Przełęczy Liliowe oraz część Tatr Zachodnich. Główną grań Tatr stanowią Rysy - 2499m, Mięguszowiecki Szczyt 2438m, Świnica 2301m, Przełęcz Liliowe 1952m. Rozmaitość form tatrzańskich upiększa znaczna ilość stawów. Do największych z nich zaliczyć można: Morskie Oko, Wielki Staw Polski w Dolinie Pięciu Stawów, Czarny Staw pod Rysami, Czarny Staw Gąsienicowy.

Najpopularniejszymi szlakami turystycznymi Tatr Polskich są:

Dolina Rybiego Potoku - najbardziej znana dolina tatrzańska. Szosa, która biegnie środkiem doliny wyprowadza od parkingu na Palenicy Białczańskiej do centralnego rejonu Tatr jakim jest Morskie Oko z Czarnym Stawem. Z Zakopanego można dojechać do parkingu na Palenicy Białczańskiej skąd pieszo lub wozem góralskim docieramy do schroniska nad Morskim Okiem (1,5-2godz.).

Dolina Pięciu Stawów Polskich i Dolina Roztoki - wchodzą w skład Doliny Białki. Dolina Roztoki porośnięta jest lasami świerkowymi, urozmaicona Potokiem Roztoki i Wodogrzmotami Mickiewicza. Dolina Pięciu Stawów Polskich skupia grupę pięciu stawów leżących wśród psiej trawki i kosodrzewiny (Wielki, Czrny, Przedni, Zadni, Mały). Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży nad Przednim Stawem.

    Węzeł szlaków turystycznych:
  • Doliną Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza - szlak zielony - po drodze największy wodospad Tatr Wielka Siklawa;

  • na Kozi Wierch - szlak czarny: Kozi Wierch to najwyższy szczyt Tatr leżący całkowicie po stronie polskiej (2291m);

  • na Kozią Przełęcz - szlak żółty: Kozia Przełęcz (2137m);

  • przez Krzyżne do Murowańca - szlak żółty.

Dolina Gąsienicowa - na hali znajduje się schronisko Murowaniec. Stąd odchodzi wiele szlaków turystycznych. Punktem wyjścia są Kuźnice skąd po 1,5godz. możemy dojść do Murowańca przez Boczań szlakiem niebieskim lub przez Dolinę Jaworzynki szlakiem żółtym.

    Węzeł szlaków:
  • przez Zawrat do Doliny Pięciu Stawów Polskich - szlak niebieski: przez Czarny Staw Gąsienicowy;

  • na Świnicę - szlak czarny;

  • na Kościelec - szlak niebieski do Czarnego Stawu, zielony do Karbu, następnie czarny;

  • na Krzyżne - szlak żółty;

  • Orla Perć - szlak czerwony graniowy - szlak bardzo trudny.

Na Kasprowy Wierch najlepiej wejść pieszo od Kuźnic - szlak nie jest trudny, przejście zajmuje ok. 3 godzin.

Zakopane jako ośrodek turystyczny urzeka licznych odwiedzających to miejsce turystów nie tylko pięknem otaczającego krajobrazu, ale również architekturą samego miasteczka. Zakopane bowiem wyróżnia się charakterystycznym stylem w budownictwie zwanym „stylem zakopiańskim”. Miasto zawdzięcza to samemu Stanisławowi Witkiewiczowi, który to był twórcą i promotorem nowego stylu w architekturze. Do dnia dzisiejszego możemy podziwiać w Zakopanem stare, zabytkowe wille w stylu zakopiańskim.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?
    W Zakopanem można zwiedzić:
  • zabytkowe wille w stylu zakopiańskim;

  • stary cmentarz - spoczywa tu wielu wybitnych malarzy, pisarzy, ludzi związanych z Tatrami - Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa - Tetmajer, Jan Kasprowicz, Stanisław Witkiewicz;

  • zespół skoczni narciarskich z Wielką Krokwią;

  • sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach;

  • Krupówki.
Jest to baza wypadowa do głównych szlaków turystycznych prowadzących na wysokie szczyty, gdzie zobaczyć możemy przepiękne widoki zapierające dech w piersiach.
Porady i ważne informacje
Polecamy sprawdzoną kwaterę prywatną w Bukowinie Tatrzańskiej - ceny bardzo dobre, właścicielka zapewnia smaczne jedzonko (www.bukowina.infotatry.com/bafia).

Stąd można dojechać busem lub samochodem do Zakopanego i ważniejszych szlaków turystycznych. W Zakopanem lepiej poruszać się pieszo lub busem gdyż o miejsca parkingowe jest niezmiernie trudno - latem znalezienie takiego miejsca graniczy z cudem.
Autor: anet_zb / 2009.08
Komentarze:
Brak komentarzy.