Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Watykan - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2009

Bazylika św. Piotra w Rzymie jest niewątpliwie dla Chrześcijan bardzo ważną świątynią. Według tradycji stoi ona w miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża. To ogromne przedsięwzięcie, miejsce kultu Kościoła katolickiego, wypełniono relikwiami i arcydziełami sztuki, łącząc w jedną wspaniałą całość renesans i barok. To cesarz Konstantyn w 324 roku nakazał wzniesienie ku czci św. apostoła potężnej Bazyliki, która została następnie przebudowana i wzbogacona. Przy jej wznoszeniu pracowało wielu artystów: Rafael, Perruzi, Michał Anioł. Michal Anioł zaprojektował ogromną Bazylikę na planie krzyża greckiego, zwieńczoną wspaniałą kopułą o podwójnej czaszy.

W pierwszych latach XVII w. Maderno zmienił plan świątyni z krzyża greckiego na łaciński. Również jego dziełem jest fasada bazyliki. W późniejszym czasie Bernini wykonał półkolistą kolumnadę, która jak w symbolicznym objęciu otacza wspaniały Plac św. Piotra. Pośrodku placu wznosi się egipski obelisk, pochodzący z cyrku Nerona, a po obu stronach podziwiać możemy fontanny Maderny i Berniniego.

W głębi placu znajdują się schody, które prowadzą do bazyliki. Wnętrze jej jest bardzo bogate. Znajdują się tu arcydzieła takie jak: drewniany tron, który jak głosi tradycja używany był przez św. Piotra, gigantyczna kopuła, wykonana przez Michala Anioła - uznawana za najwspanialsze dzieło sztuki murarskiej. Kopuła opiera się na czterech filarach. Pod kopułą znajduje się baldachim wykonany z brązu przez Berniniego. Pod bazyliką rozciągają się groty watykańskie z grobami papieskimi.

Szczególne wrażenie wywiera wejście na sam szczyt kopuły i zobaczenie przepięknej panoramy. Widok jaki stamtąd się roztacza, zapiera dech w piersiach. wejście na kopułę wymaga wysiłku, szczególnie ostatnie metry, kiedy tłumy turystów utrudniają wspinaczkę po krętych schodach.
Wrażenia są jednak niezapomniane.

Co warto zwiedzić?

  • Bazylika św. Piotra;
  • Groty watykańskie z grobami papieskimi;
  • muzea watykańskie;
  • Kaplica sykstyńska - do dziś stanowi miejsce wielkich uroczystości kościelnych. To tutaj też odbywa się Konklawe - zgromadzenie mające na celu wybór nowego papieża.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 30)