Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Podbeskidzie - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika papuas.

Maj 2015

W tym roku nie było tradycyjnego długiego weekendu. Krótka rodzinna majówka z odwiedzeniem znanych miejscowości Podbeskidzia w których wszyscy kiedyś już tam byli; dla przypomnienia i zobaczenia zmian od ostatniej wizyty.

Odwiedzamy więc kolejno Suchą Beskidzką oglądając zamek, który niektórzy pamiętają w wersji nieodnowionej i rynek z karczmą Rzym. W zamku restauracja, szkoła i skromne muzeum, ale odnowiony prezentuje się fajnie i jako jeden z tzw. „małych Waweli” wart jest wizyty. Krótki popas w karczmie „Rzym”. Niektórzy muszą uraczyć się szatanem (TERAZ kawa) i nie ma chyba lepszego miejsca niż związana legendą o Twardowskim i czarcie karczma.

Następnie jedziemy do Lanckorony. Malutkie miasteczko (obecnie wieś), którego drewniane domy przy pochyłym rynku swymi okapami tworzą parasol dla spacerujących przy deszczowej pogodzie. No, może troszkę przesady jest w tym stwierdzeniu, ale ryneczek naprawdę klimatyczny. W Lanckoronie na wzgórzu znajdują się ruiny zamku, ale moim zdaniem nieciekawe. Ograniczamy się więc do rynku i dalej Kalwaria Zebrzydowska - zespół klasztorny z barokowym kościołem. Oglądamy kościół, ale ze względu na trwające nabożeństwo jedynie z progu, a ołtarz główny i znajdujące się tam stalle od tyłu. Większość drapie się nawet kawałek ścieżkami kalwaryjskimi, których tu dostatek (kilometry). Małe co nieco u mnichów i ruszamy w drogę powrotną.

Po drodze miały być Wadowice, ale zmiana planów i zatrzymujemy się przy skansenie wsi małopolskiej w Wygiełzowie (Babicach) nad którym góruje zamek Lipowiec pełniący w pewnym okresie funkcję ośrodka poprawczego dla rozpustnych księży. Niektórzy byli, niektórym się nie chce, niektórzy bez napoju wyschnięci na wiór - decyzją większości nie wchodzimy. Nazajutrz wizyta u księżnej pani czyli pałac w Pszczynie i koniec weekendu - 4 osoby wracają do Pyrlandii. Do relacji dodaję trochę foto z wyjazdu do Bielska, który odbył się wcześniej w tym samym gronie. Nie jest to wielkie nadużycie (bo czasu na to by wystarczyło), a Bielsko Biała to przecie stolica Podbeskidzia. Foto Bielska pochodzą z września 2013r i od tego czasu niewątpliwie wiele wyremontowano i odnowiono (wtedy było w trakcie).

Komentarze:


piotr44
2015-07-14


Świetny opis podróży .... Lanckorona warta obejrzenia rynek tak ... rujny zamku kiepskie byłem w ubiegłym roku .... Sucha Beskidzka mam w planie w sierpniu odwiedzić ..........

kawusia6
2015-05-11


Bardzo zachęcający opis- ciekawy, wymienione naprawdę "perełki". W Polsce jak widać też jest wiele super fajnych miejsc :)

piea
2015-05-09


Pięknie. W Suchej Beskidzkiej nigdy nie byłam, a "mały Wawel" jak widzę wart jest zobaczenia; W Lanckoronie kiedyś byłam dawno, dawno temu, ale jak człowiek był młody to nie doceniał jeszcze TAKICH klimacików..., dzisiaj pobuszowałabym tam z ogromną przyjemnością. Trzeba będzie wygospodarować jakiś letni weekendzik...

AniaMW
2015-05-07


O, jak miło, że wspominasz o B-B :) przy okazji Waszej weekendowej podróży po Podbeskidziu!
A my, bywając w Suchej - obowiązkowo żurek stryszawski w karczmie Twardowskiego :D
Pozdrawiam z B-B

Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 163)

Sucha Beskidzkazamek w Suchej B.w zamkowym muzeumd. kaplicaw muzeum