Oferty dnia

Polska - Górny Śląsk - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Górny Śląsk

Poniższy opis nie jest w żadnym przypadku opisem podróży, bo cóż to za podróż którą odbywamy na własnych nogach lub miejskim autobusem. Jest to zachęta do odwiedzenia Śląska kojarzącego się w powszechnej świadomości jedynie z przemysłem ciężkim.

Nikiszowiec zabytkowe osiedle „familoków” z początku XX w. obok i dla pracowników kopalni obecnie KWK Wieczorek. Ulice wylotowe zamknięte bramami, a kamienice wybudowane przecież dla pracowników fizycznych posiadają swoiste zdobienia. Po prostu komuś budującemu domy dla prostych ludzi chciało się je dodatkowo upiększyć.

Park Kultury na styku Chorzowa i Katowic oprócz skansenu i pierwszego Stadionu Narodowego (stadion Śląski) mieści jeszcze planetarium, zoo i wesołe miasteczko. Latem w skansenie każdej niedzieli odbywają się imprezy targowo folklorystyczne, gdzie możesz posmakować regionalnych potraw i mile spędzić dzień na świeżym powietrzu.

Park Śląski (kiedyś WPKiW) położony na dużym obszarze pomiędzy Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami park - miejsce niedzielnych spacerów mieszkańców okolicznych miast. Na jego terenie znajduje się kilka niewątpliwych atrakcji, chociaż może to i nieco przebrzmiałe atrakcje:

  • Stadion Śląski obecnie w przebudowie był świadkiem nie tylko wielkich piłkarskich meczów i zawodów żużlowych, ale również, zwłaszcza w ostatnich latach, koncertów muzycznych.
  • Planetarium gdzie projektor na ekranie którym jest wnętrze kopuły wyświetla stan nieba w dowolnym punkcie ziemi.
  • Kapelusz - hala wystawowa gdzie odbywają się miedzy innymi wystawy kwiatów i roślin ozdobnych.
  • Skansen - zgromadzono tu zbiory etnograficzne zagrody i chałupy z dawnym wyposażeniem. W sezonie każdej niedzieli odbywa się jakaś impreza (dzień miodu, dzień kartofla), na której możesz kupić, posmakować i pobawić się, bo imprezy połączone są z występami zespołów. Na terenie funkcjonuje też regionalna karczma.
  • Kąpielisko „Fala” - oj, łezka się w oku kręci teraz Akwaparki, a kiedyś pierwszy w Polsce basen ze sztuczną falą i do tego inne baseny, a zimą lodowisko na świeżym powietrzu.
  • ZOO gdzie do niedawna rozmnażały się żyrafy. Pomimo, że podupadające zawsze warte odwiedzenia
  • Wesołe Miasteczko na terenie którego wytrzęsiesz się na różnych karuzelach czy pojeździsz elektrycznym autkiem. Atrakcje dla dzieci i nie tylko.

Nikiszowiec zabytkowa dzielnica Katowic w cieniu kominów kopalni Wieczorek do dziś zachowała swój pierwotny charakter. Do tego zaimprowizowane muzeum Magiel, gdzie zgromadzono dawne sprzęty - magiel właśnie czy np. automatyczną ręczną pralkę. W tutejszej galerii malarstwa zobaczysz obrazki amatorów - śląskich prymitywistów.

Natomiast niedaleko centrum Katowic w parku Kościuszki znajduje się zabytkowy drewniany kościółek pod wezwaniem św. Michała z XVIw, który lubię odwiedzać w różnych porach roku.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?

  • Gliwice - okolice rynku i palmiarnię
  • Tarnowskie Góry - okolice rynku i zabytkową kopalnię srebra (może w czasie trwania Tarnogórskich Gwarków)
  • Aglomerację Katowice - Chorzów popartą foto zabytkową dzielnicę Nikiszowiec oraz skansen znajdujący w parku kultury zwłaszcza w czasie niedzielnej imprezy w sezonie letnim.

Autor: papuas / 2012.10
Komentarze:

myszka
2013-03-02

W Gliwicach byłam, w dzielnicy Nikiszowiec również:) Tarnowskie następnym razem. Poznałam pewną parę ona z Zabrza on z Gliwic i tak zachwalali, że ich odwiedziłam. Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu (opis i foto w moich relacjach). Papuas zapomniałeś dodać co dla mnie bardzo ważne, że na śląsku mieszkają cudowni ludzie. Mili, w każdej chwili gotowi pomoc, sympatyczni, weseli. Ja na pewno wrócę do Gliwic z mężem odwiedzić naszych znajomych i dodatkowo pozwiedzać a jest co zwiedzać:) Ps. Polecam również Zabrze - Kopalnię Guido, Muzeum Górnictwa, Szyb Maciej, Wieżę. Wystarczy wpisać Trasa Zabytków Techniki w wyszukiwarce wujka google i każdy coś dla siebie wybierze:) Pozdro:)