Oferty dnia

Narty we Włoszech - Narty w Civetta

Civetta. Zoldo, Allghe, Selva di Cadore oraz Palafavera te cztery niewielkie wioski tworzą ośrodek narciarski znany w narciarskim świecie jako Civetta. Resort ten położony jest we wschodnich Dolomitach, u stóp potężnego masywu o tej samej nazwie. Od blisko dwudziestu lat, gdy region ten wszedł w skład Dolomiti Superski jest jednym z bardziej znanych ośrodków tej części Dolomitów, a to przede wszystkim za sprawą bliskiego sąsiedztwa z najwyższym szczytem Włoch - Marmoladą (3342 m n.p.m.) oraz możliwością objechania na nartach masywu Sella, czyli tzw. słynnej Sella Rondy. Pod względem narciarskim resort ten najbardziej nadaje się dla turystów, którym brakuje jeszcze trochę do najwyższego poziomu jak również tym, którzy deski założą dopiero po raz pierwszy w życiu. Bardzo duża jest tu bowiem liczba nartostrad o łagodnym ukształtowaniu terenu, a prawie całkowity brak zalesienia, w związku z czym duża szerokość tras, daje wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Niepocieszeni na pewno będą entuzjaści ostrej jazdy, gdyż poza najtrudniejszą trasą Civetty - prawie 1,5-kilometrową Laghetto nie ma dla nich zbyt wielu wyzwań. Co innego jeśli chodzi o maluchy. Mogą oni liczyć na wiele szkółek narciarskich z przedszkolami, w których czeka na nich wiele atrakcji w wydzielonych parkach rozrywki. Do dyspozycji dzieciaków jest również tor do zjazdów na wielkiej oponie. Snowboarderzy zaś poza dwoma snowparkami nie mogą liczyć na więcej atrakcji. Nie ma tu też wydzielonych terenów do jazdy off-piste. Ciekawą propozycją będącą alternatywą dla słynnej Sella Rondy może być trasa World War I. W czasach pierwszej Wojny Światowej miało miejsce w tych rejonach wiele działań wojennych, a teraz postanowiono w ten sposób uhonorować to miejsce poprzez stworzenie narciarskiego szlaku, na który warto wybrać się z przewodnikiem. Civetta jest dobrym miejscem na spędzenie rodzinnego urlopu, zwłaszcza gdy rodzice nie czują się jeszcze narciarskimi ekspertami.

Skipass:

Wyciągi:

  • Gondole: 2
  • Wyciągi krzesełkowe: 12
  • Wyciągi orczykowe lub talerzykowe: 11

Trasy i ich długość:

  • Czarne: 6 km
  • Czerwone: 44 km
  • Niebieskie: 32 km
  • Trasy biegowe: 30 km
Resort wyposażony jest w armatki śnieżne. W Zoldo możliwe jest także korzystanie z wyciągów po zachodzie słońca (trasy Foppe i Cristelin).

Ceny karnetów 6-dniowych - Civetta:

  • Przed sezonem do 22.12: dorośli - 171 EUR, dzieci 120 EUR
  • Niski sezon 06.01-02.02, po 17.03: dorośli - 188 EUR, dzieci - 132 EUR
  • Wysoki sezon 23.12-05.01, 03.02-16.03: dorośli - 214 EUR, dzieci - 150 EUR

Atrakcje dodatkowe na stoku:

  • snowparki (Alleghe i Zoldo - oświetlony)

Atrakcje dla dzieci:

  • przedszkola ze szkółkami narciarskimi z wieloma atrakcjami na śniegu
  • snowtubing (Zoldo)

Apres Ski - atrakcje poza nartami
Wybór poza narciarskich atrakcji w tym regionie nie powala na kolana. Mimo to infrastruktura zapewnia absolutne minimum tego, czego oczekiwać mogą przybywający tu turyści. W Alleghe, Selva di Cadore czy Zoldo znaleźć można lodowiska. W lepszych hotelach ulokowane są centra wellness oraz baseny. Bardziej wybredni mogą udać się w tereny przeznaczone do wspinaczki po zamarzniętych wodospadach. Swoje usługi w zakresie wieczornych rozrywek proponują liczne bary, restauracje, a także dyskoteka. Ciekawym pomysłem może być wyprawa na skitourach śladami I Wojny Światowej, gdyż właśnie w tym regionie przebiegał front działań wojennych.

Gdzie nocować w Civetta?
Szeroki wybór zakwaterowania dają położone po sąsiedzku wioski Alleghe, Zoldo czy Selva di Cadore. Zameldować możemy się w relatywnie tanich i wygodnych apartamentach jak również w czterogwiazdkowych hotelach.
http://dolomitistars.dolomiti.org/index.cfm/accommodation/.

Program eventów na sezon:
Zdecydowanie najwięcej do zaproponowania pod względem imprez ma Val di Zoldo. W połowie grudnia ma tu miejsce otwarcie sezonu z bogatym programem imprez sportowo-rozrywkowych. Pod koniec tego miesiąca zaś odbywają się zawody o Puchar Św. Mikołaja dedykowane najmłodszym. Można również załapać się na cykliczne tradycyjne zjazdy z pochodniami. Warto również pojawić się tu zaraz po Sylwestrze, by wspólnie z mieszkańcami tradycyjnie przywitać nowy rok podczas tzw. Paaruoi. Turyści ze sportowym zacięciem mogą również wziąć udział w zawodach w slalomie gigancie dla gości Zoldo.
http://dolomitistars.dolomiti.org/index.cfm/events/?getEventiElencoPage=1.

Jak dojechać do Civetty?
Z Warszawy kierujemy się drogą S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Katowice, gdzie wjeżdżamy na autostradę A4 w kierunku Wrocławia. Zjeżdżamy z niej na autostradę A1 w kierunku Rybnika i dalej drogą nr 78 podążamy przez Wodzisław Śląski do granicy z Czechami w Chałupkach. Po czeskiej stronie drogą nr 1 kierujemy się na Ołomuniec i Brno. Stąd drogą E461 jedziemy do granicy z Austrią w Mikulovie i dalej kierujemy się na Wiedeń. Z Wiednia dalej autostradą A2 podążamy do Grazu/Klagenfurtu i Villach. Tutaj zjeżdżamy na drogę E66 na Lienz, którą jedziemy aż do włoskiej miejscowości Dobiacco, gdzie skręcamy na drogę nr SS51 na Cortinę d’Ampezzo. Dalej podążamy drogą SS638 w stronę Alleghe.

Odległość - 1290 km (14 godzin 20 minut).